zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ukrajinská alternativní energetika

18.04.2012
Energie
Ukrajinská alternativní energetika

Podle údajů ministerstva energetiky Ukrajiny podíl alternativní energetiky stanovil v celkovém objemu výroby elektřiny ke konci r. 2011 jenom 1,4 %.


Nejvíce problémů při realizaci projektů výstavby větrných (VE) a slunečních (SE) elektráren vzniká již při etapě přidělení pozemků, protože realizace velkých projektů v této oblasti vyžaduje přidělení desítek, nebo i stovek hektarů půdy. Nedokonalost ukrajinských zákonů o půdě, nezbytná změna účelu použití pozemku a další podobné problémy protahují a komplikují postup práce na projektech. Na druhé místo patří problém připojení k síti, protože ve mnoha regionech jsou sítě a elektrické stanice staré a opotřebované a vyžadují modernizaci před připojením nových výkonných generujících zdrojů.


ilustrační obrázekPodle údajů Národní komise pro regulaci energetiky zatím získaly "zelené" tarify na Ukrajině 89 společností: 6 větrných parků (5 státních vystavěných za finanční prostředky státního programu pro výstavbu VE a 1 privátní), 11 pozemských slunečních elektráren a jedna střešní, 2 elektrárny fungující na biomasu a 70 malých vodních elektráren.


Nicméně prezident Asociace účastníků trhu alternativních druhů paliv a energie p. Vitalij Davij je přesvědčen, že se podíl alternativní elektroenergetiky na Ukrajině zvětší již v nejbližší budoucnosti. V r. 2011 byly uvedeny do provozu objekty o celkovém výkonu 96

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí