zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Děti Země zvou na vyhlášení dvacátého Ropáka roku

21.04.2012
Obecné
Děti Země zvou na vyhlášení dvacátého Ropáka roku

Další rozvoj příropy se bez lidí neobejde!
Oslava dvacátého výročí jedné z nejstarších novodobých anket o anticenu Ropák roku proběhne v pátek 27. dubna 2012 v Brně od 18 hodin v Sále Břetislava Bakaly. Návštěvníci si připomenou heroické antiekologické činy všech zástupců ropáckého hnutí. Součástí soirée bude druhá derniéra experimentální opery Liška Tupouška od divadelní skupiny VERDIS a koncert brněnské biopunkové skupiny Zelené koule. Občerstvení i tradiční ropákův dort jsou veganské. Na soirée zve i filmový spot Ivo Bystřičana. 1)
"Když jsme v roce 1993 za prvního Ropáka roku vyhlásili Júlia Bindera, tak jsme netušili, že tato naše recese inspirovaná filmem Jana Svěráka Ropáci tu vydrží dvacet let a stane se i středem zájmu veřejnosti a masových médií," vzpomíná současný předseda Dětí Země Miroslav Patrik, který anketu organizuje od počátku.
Kandidáty na ropáka může za minulý rok navrhnout každý, pokud u dotyčné osoby ověřitelně doloží její antiekoloický čin, rozhodnutí nebo plán či jejich prosazování. Za rok 1992 bylo navrženo deset kandidátů, nyní to bývá téměř třicet. Nejvíce jich bylo za rok 1999 - 83 osob (viz příloha).
"O kandidátech a jejich pořadí pak hlasováním rozhoduje Komise, která je především složená ze zástupců občanských sdružení, vědců, učitelů, umělců a publicistů. Poprvé jich bylo dvacet jedna, z nich asi polovina ze Slovenska, kdežto nyní jich je téměř sto dvacet," vysvětluje dále Patrik. 2)
Historii ropáckého hnutí lze také sledovat i na serveru Denikreferendum.cz, který od 6. dubna 2012 každý den zveřejňuje jednu glosu ke každému Ropákovi. Poslední glosa bude o Pavlu Drobilovi v pátek 27. dubna. 3)
Sbírka ropáků za devatenáct let obsahuje dvacet exemplářů, neboť za rok 1993 byli vyhlášeni ropáci dva - tehdejší předseda vlády Václav Klaus (OSD) a tehdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý (ODA). Nejvíce ropáků tak tvoří politici, 13 osob, přičemž nejvíce jich je z ODS (6 osob) a z ČSSD (5 osob).
"Typickým Ropákem je tedy muž středního věku s technickým vzděláním a profesí politik," pokouší se o osobnostní profil Patrik, který ještě prozrazuje, že zatím tento titul nezískal nikdo vícekrát.
Odkazy na internetové stránky:
1) Filmový spot s pozvánkou na soirée - Ropák 2011
www.youtube.com
2) Základní charakteristiky členů Komise pro udělení Ropáka roku
www.ropak.detizeme.cz
3) Přehled glos o ropácích za roky 1992 až 2010
www.denikreferendum.cz
4) Podrobný program soirée - Ropák 2011
www.ropak.detizeme.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí