zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Anotace - Sedmá generace 2/2012: Sdílím, tedy jsem?

21.04.2012
Obecné
Anotace - Sedmá generace 2/2012: Sdílím, tedy jsem?

Letošní druhé číslo Sedmé generace si hlouběji všímá rozličných projevů sdílení, neboli aktivit, které upřednostňují společné vlastnictví či bezplatnou výměnu zboží...

V druhém letošním čísle společensko-ekologického časopisu Sedmá generace se mimo jiné dozvíte odpovědi na tyto otázky: Co a kdo se dnes dá sdílet? Blíží se nová éra industrializace Arktidy? Je land grabbing novou vlnou kolonialismu? Jak občanští aktivisté ne/využívají online sociální sítě? Hrozí nám války o vodu? Kdo byl ekologickým ombudsmanem 80. let? Opomíjejí divadla zásadní konflikty? Jaké eko-písně hraje Inventář kabinetu Hrůzy? Porazí solární Davidové fosilní Goliáše? Jaký je filosofický význam současné ekologické krize? Čím potěší Chrám plný květů?

Po letošní jedničce, zaměřené na projevy krize, si druhé číslo Sedmé generace hlouběji všímá rozličných projevů sdílení, neboli aktivit, které upřednostňují společné vlastnictví či bezplatnou výměnu zboží. Kromě vůči sdílení kritickému textu Karla Dolejšího a přehledového článku mapujícího soudobé sdílení od Jana Miesslera a Elišky Balharové si v rámci hlavního tématu můžete přečíst i rozhovor s ředitelem britské komunitní organizace Stroud Common Wealth Martinem Largem.

Seriál Kurz mediální sebeobrany tentokrát obohacuje článek Zuzany Vlasaté na téma využívání sociálních sítí občanskými aktivisty, seriál Zelené srdce pak nabízí reflexi díla legendárního ekologického novináře Josefa Velka z pera Jakuba Patočky. Ke hlavnímu rozhovoru jsme tentokrát pozvali energetika Milana Smrže, který na rozdíl od Jaroslava Duška nepředvídá příchod pátého či šestého slunce, ale "pouze" brzký přechod k solární energetice.

Nové číslo 7.G dále přináší reportáž Elišky Hlízové z jinonické záchranné stanice volně žijících druhů živočichů, rozhovor s dramatikem Romanem Sikorou nebo články o industrializaci Arktidy, land grabbingu (zabírání půdy), masovýrobě, ekovýchově či hrozících konfliktech o vodu. Kromě pravidelných sloupků Terrapie, Mediana, Rio +20, Před 7.G či Ekologický kompost se můžete těšit i na recenzi knihy haiku Chrám plný květů nebo dokumentárního filmu Když se kácí les. Pavlína Binková ji uzavírá slovy: "Pokud v současném světě není nadále dobře definován veřejný zájem, společenské hodnoty a způsoby jejich uplatňování, zůstává zde prostor pro akce na hranici právní přípustnosti - právě proto, aby tato hranice mohla být posouvána. Když se kácí les... je čas volby."

Anotace všech textů naleznete tady.

Podnětnou četbu přeje a na ohlasy se těší redakce Sedmé generace.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí