zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klimatická hvězda míří do Hostětína

05.05.2012
Klimatické změny
Klimatická hvězda míří do Hostětína

Hostětín (Zlínský kraj) získal prestižní ocenění Climate Star 2012 za vynikající projekty v oblasti ochrany klimatu.

Hostětín se zařadil po bok švýcarského Zurichu, německého Lipska či regionu Andalusie ve Španělsku, a to jako jediná obec v České republice. Ocenění Climate Star je udělováno Klimatickou Aliancí nejúspěšnějším evropským obcím a regionům za vynikající projekty v oblasti ochrany klimatu. Hostětín byl oceněn především za svůj přístup k využívání obnovitelných zdrojů energie.

Obec Hostětín reprezentuje moderní přístup k získávání a využívání energie. Obec je vytápěna téměř ze 100% obnovitelnými zdroji, a to biomasou a sluncem. Osmdesát procent domů v obci vytápí dřevní štěpka z obecní výtopny. Pro ohřev teplé vody využívá 10 domácností (tj. 10% domů) energii slunce prostřednictvím solárních kolektorů. Slunce je využíváno i pro výrobu elektřiny pro provoz vyhlášené místní bio-moštárny i výtopny. Šetrné veřejné osvětlení pak šetří nejen energii a klima, ale také nemalé finanční prostředky.

K příkladným energeticky úsporným stavbám patří pasivní dům Centra Veronica, které se věnuje ekologickému vzdělávání dětí i dospělých. Dům je provozován i jako certifikovaný ekologický penzion, ve kterém mohou návštěvníci strávit svoji dovolenou.

Climate Star Award je prestižní program, který demostruje zkušenosti a úspěchy v komunální sféře. Ocenění poukazuje na nejrůznější místní strategie ochrany klimatu a poskytuje základnu příkladů dobré praxe, ze kterých se mohou obce inspirovat a následovat je.

Slavnostní udílení cen Climate Star se konalo 26. dubna 2012 na zámku Schloss Hof v Rakousku. V letošním ročníku bylo oceněno 20 obcí, měst a regionů z 9 evropských zemí.

Ocenění Climate Star rozšířilo řadu prestižních certifikátů, které Hostětín obdržel - například Energy Globe 2007, Česká solární cena 2009 aj. Mezi nejvýznamnější návštěvníky obce patří britský následník trůnu, princ Charles, který do obce zavítal v roce 2010.

Více informací o udílení cen a o dalších oceněných projektech najdete na: http://www.klimabuendnis.org/666.html?&L=0

Tisková zpráva je k dispozici i na hostetin.veronica.cz

Kontakty pro další informace:
Alena Šuráňová, alena.suranova@veronica.cz, 776 810 851

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
22
1. 2018
22-25.1.2018 - Veletrh, výstava
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí