zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čeští vědci v zahraničí: George Jiří Kukla

20.05.2012
Geologie
Klimatické změny
Čeští vědci v zahraničí: George Jiří Kukla

Dr. George Jiří Kukla - ve Spojených státech je tradiční mít druhé křestní jméno - patří ke klimatologům světového věhlasu. Je ostrým oponentem zastánců tvrzení o nadcházejícím globálním oteplení, tvrdí, že je to běžný přírodní jev, navíc jev, který nemůže člověk svými slabými silami ovlivnit. Tento názor obhajoval v americkém kongresu i v dopise prezidentu George Bushovi.

A jak ho hodnotí jeho starší kolega a učitel dr. Vojen Ložek? "Po pěti letech válečného nasazení jsem se v létě 1945 setkal na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy s archeologem Františkem Proškem. Vystudoval jsem paleontologii měkkýšů. Společně jsme se vrhli na výzkum nejmladšího geologického období - kvartéru čiličtvrtohor. Brzy se k nám přidal i nastávající adept geologie Jirka Kukla. Měl nejen zkušenosti z praktické geologie, ale oceňovali jsme,že je vynikajícím znalcem a pozorovatelem přírody. Svými nekonvenčními postřehy a průkopnickými nápady v nemalé míře přispěl k tomu, že se naše trojice v krátké době začlenila do studia čtvrtohor, geologického období, v němž žijeme a jehožpoznání má zásadní význam i pro budoucnost lidstva. Kukla, svérázný badatel a novátor, má neocenitelnou zásluhu na tom, že se vědecké poznatky že skromného českého prostředí uplatnily v centrech světové vědy v míře, o jaké se nám třem umazaným mladíkům, kteří se zablácenými motyčkami prolézali jeskyně Českého krasu a cihelny v pražském okolí, ani nesnilo."

Dr. George Jiří Kukla

Dr. George Jiří Kukla

"Poprvé jsem se vracel zpátky do rodného Československa v létě1987," vzpomíná Jiří Kukla. "Měl jsem platné vízum, byl jsem už americkým občanem, ale strach mne neopouštěl. Vždyť jsem byl před lety odsouzen do vězení na dva roky za to, že jsem se nevrátil ze zahraničí. Manželka, lékařka, která pracovala na pražské hygienické stanici, dostala o půl roku víc - zřejmě kvůli svému důležitějšímu povolání. Doprovázel jsem dva americké kolegy, kteří se chtěli podívat na některé české a slovenské geologické speciality. Jeli jsme autem z Vídně. Zdrželi jsme se v jedné hospodětěsně před hranicemi. Oni hasili žízeň, já si dodával kuráž. K československé hraniční kontrole jsme přijeli o půlnoci. Pohraničníci si vzali pasy a my čekali ve voze. Za chvilku přišel velitel a slušnou angličtinou mě požádal, abych šel s ním. Samozřejmě ve mně hrklo. Zavedl mě do své kanceláře a českyříká: 'Pane Kuklo, je to těžké dostat se do Ameriky?' Vyndal láhev a nabídl mi frťana."Více na:http://www.radio.cz/cz/rubrika/kaleidoskop/cesti-vedci-v-exilu-george-jiri-kukla

ZDROJ:http://www.radio.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí