zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Voda v Evropě: efektivní využívání je nutností

16.05.2012
Voda
Voda v Evropě: efektivní využívání je nutností

V mnohých částech Evropy roste tlak na přirozené zdroje vody, což se projevuje především v jejím znečištění a nadužívání.

Nepopiratelným faktem je, že naše ekonomika a společnost se bez vody neobejdou a fungování přírodních systémů rovněž záleží na přístupu k dostatečnému množství vody. Jen samotné zemědělství spotřebovává třetinu veškeré vody odebírané v Evropě, v některých částech jižní Evropy je to dokonce až 80 %.

Velkým odběratelem vody jsou též vodní elektrárny, které představují překážky pro migraci ryb, mění proudění vody a sedimentů a ohrožují vodní ekosystémy. Další množství vody i energie je spotřebováváno v odsolovacích zařízeních, která vyrábějí pitnou vodu v regionech s nedostatkem sladkovodních zdrojů.

Jak si můžeme být jisti tím, že příroda i společnost mají a budou mít přístup k dostatečnému množství vody?

Legislativa EU tvoří pevný právní rámec v otázce zlepšení stavu vodních těles v Evropě. K zajištění dobré vodní politiky, obchodu a vládních mechanismů by mohla pomoci podpora cenové tvorby, která by zohledňovala environmentální a sociální náklady.

Efektivní využívání vodních zdrojů bude též klíčovou součástí politických doporučení EU, která budou představena v souvislosti s připravovanou publikací "Blueprint to safeguard Europe's water" (listopad 2012).

Zdroj: Evropská agentura pro životní prostředí. Podrobněji na:Více zde.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí