zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slaný se kvůli čističce dohodlo na zkrácení smlouvy s Veolií

28.05.2012
Čištění odpadních vod
Slaný se kvůli čističce dohodlo na zkrácení smlouvy s Veolií

Město Slaný na Kladensku se kvůli přestavbě centrální čističky odpadních vod dohodlo se společností Veolia na zkrácení nájemní smlouvy o čtyři roky do roku 2015. Město chtělo zkrátit smlouvu kvůli dotacím na přestavbu, které v minulosti několikrát kvůli délce smlouvy nezískalo. Novinářům to dnes řekl místostarosta Martin Hrabánek (ODS). Náklady na přestavbu čističky se odhadují na 140 až 230 milionů korun, z dotací chce město zaplatit většinu částky.

"Znamená to pro nás zásadní věc. Můžeme se pokusit získat dotaci z operačního programu Životní prostředí a já pevně věřím, že se nám to už teď povede," poznamenal Hrabánek. Město totiž přestavbu čističky připravuje od roku 2009 a dotace zatím nikdy kvůli dlouhé nájemní smlouvě se soukromou společností nezískalo. Naposledy to bylo letos v březnu, kdy žádost o peníze zamítlo ministerstvo životního prostředí.

Město bude muset podle Hrabánka firmě za zkrácení smlouvy zaplatit kolem 16 milionů korun za ušlý zisk. Podle něj nebyla jiná možnost, protože jinak by zůstala platná smlouva až do roku 2019. "Jenom blázen by takovou smlouvu (bez proplacení ušlého zisku) zrušil," prohlásil Hrabánek. Podmínky v týdnu schválili zastupitelé i představenstvo společnosti, dodal.

Projekt na přestavbu čističky je podle Hrabánka v podstatě připravený. Město teď v nejbližší době požádá o dotace a podle částky, kterou případně získá, se bude odvíjet rozsáhlost prací na modernizaci. Termín začátku výstavby zatím místostarosta nechtěl odhadovat.

Lepší a účinnější čističky nařídila Česku Evropská unie, která na nákladné stavby také slíbila peníze. Evropské komisi se ale nelíbí, že má peníze proplácet projektům, na nichž bude následně vydělávat soukromá firma. Proto má řada tuzemských měst těžkosti se získáním evropských dotací. Ve Středočeském kraji s tím má problémy třeba Kladno, Odolena Voda nebo Nové Strašecí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí