zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda posoudí návrh na zjednodušení administrativy kolem odpadů

19.06.2012
Odpady
Legislativa
Vláda posoudí návrh na zjednodušení administrativy kolem odpadů

Administrativa doprovázející nakládání s odpady by od příštího roku měla být jednodušší. Počítá s tím novela zákona o odpadech, kterou v úterý vládě předloží ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Některé změny ale kritizují kraje a ministerstvo zdravotnictví.

"Původci odpadů kromě obcí nově nebudou povinni zpracovávat plán odpadového hospodářství, odpadový hospodář bude mít možnost vykonávat svou funkci pro libovolný počet původců, oprávněných osob a provozoven, původce nebezpečných odpadů již nebude muset žádat o souhlas k jejich shromažďování a evidence při přepravě nebezpečných odpadů bude vedena elektronicky bez nutnosti vyplňování a rozesílání několika evidenčních listů," vypočítává změny materiál připravený pro jednání vlády.

Tři kraje a ministerstvo zdravotnictví nechtějí, aby byla zrušena povinnost mít souhlas k nakládání s nebezpečnými odpady i v případě, že jde pouze o krátkodobé soustřeďování odpadů v místě jejich vzniku. Podle autorů novely se v důsledku změny nezvýší riziko ohrožení životního prostředí, protože původci nebezpečného odpadu musí plnit veškeré požadavky uvedené v zákoně, tedy shromažďovat je odpovídajícím způsobem na odpovídajících místech a vést evidenci. Souhlas byl často pouze formálním aktem, který pouze konstatoval, že právní předpisy musí být dodržovány, konstatuje ministerstvo.

Druhým sporným bodem je pak zrušení povinnosti původce odpadů zpracovávat plán odpadového hospodářství. Tato povinnost zůstane zachována pouze pro obce, proti je Zlínský kraj. Podle ministerstva povede změna ke snížení administrativní zátěže u původců odpadů a částečně také u veřejné správy. "Bylo vyhodnoceno, že se jedná o ne zcela účelný administrativní požadavek s malou odezvou pro praktické využití, který není ani vyžadován právními předpisy EU," soudí MŽP.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí