zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Vysočině vznikne vědecko-technický park za 420 milionů

16.07.2012
Energie
Na Vysočině vznikne vědecko-technický park za 420 milionů

V polovině června 2012 začala v Jihlavě stavba Vědecko-technického parku a Centra pro transfer technologií. Nové pracoviště bude zaměřeno na technologie v energetice a umožní v tomto oboru propojení výzkumu a škol s podnikateli.

Areál vzniká na dvou hektarech pozemků v průmyslové zóně Hruškové Dvory. Bude mít 600 metrů čtverečních kancelářských ploch a 1780 metrů čtverečních laboratoří. Hrubá stavba bude dokončena do jednoho roku. Park bude fungovat od ledna 2014. "Naším základním úkolem je aktivizovat zájem studentů i dalších lidí o vlastní podnikání, o vývoj a inovace," uvedl Jan Rakušan, předseda představenstva Energoklastru, který projekt zastřešuje.

Součástí projektu je vznik pobočky s experimentální bioplynovou stanicí a dalšími výzkumnými technologiemi v Telči. Na tento záměr asi za 200 milionů Kč se teď Energoklastr uchází o další dotaci. "S regionální pobočkou počítáme i v případě, že dotace nebude schválena. Ale když nebude dotace, začneme výrazně skromněji," řekl Rakušan.

V jihlavském parku najde práci přes 50 pracovníků a dalších 150 až 200 pozic by podle očekávání investora mělo vzniknout u spolupracujících firem. V laboratořích budou odborníci například testovat účinnost kotlů a paliv, využití bioplynu v energetice a v dopravě. Zabývat se budou mimo jiné i materiálovým inženýrstvím a biochemií. "Specifikaci laboratoří máme možnost modifikovat podle potřeb partnerů," doplnil Rakušan.

Podle Společnosti vědeckotechnologických parků ČR fugnuje u nás 10 akreditovaných parků a 33 dalších je v provozu. Řada podobných záměrů se ještě připravuje. Projekt za 420 milionů korun slíbila ze tří čtvrtin zaplatit Evropská unie.

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí