zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Produkce bioetanolu v Německu v pololetí vzrostla o 21 procent

27.08.2012
Energie
Produkce bioetanolu v Německu v pololetí vzrostla o 21 procent

Produkce bioetanolu v Německu v prvním pololetí vzrostla o 21 procent na 295.000 tun. Přispělo k tomu zvýšení podílu bioetanolu v benzinu. Oznámil to dnes německý svaz producentů bioetanolu BDBE, který rovněž odmítl kritiku, že přimíchávání bioetanolu do benzinu přispívá ke globálnímu růstu cen potravin.

Německá vláda loni zvýšila maximální povolený objem bioetanolu v benzinu na deset procent z předchozích pěti procent. Cílem tohoto opatření je snížení emisí oxidu uhličitého.

Německý ministr rozvoje Dirk Niebel dnes v rozhovoru pro německou televizní stanici ARD prohlásil, že Německo přidáváním bioetanolu do benzinu přispívá k růstu cen potravin pro třetí svět. BDBE však uvedla, že na výrobu bioetanolu bylo v pololetí použito pouze 0,6 milionu tun obilovin, což je pouze nepatrná část z celkové sklizně 43,8 milionu tun. Dalším zdrojem pro výrobu bioetanolu je cukrová řepa, u které většinou země překročí kvóty Evropské unie, takže ji nelze použít jako potravinu.

Podle odhadů BDBE se pro výrobu bioetanolu v Německu využívá pouze 0,8 procenta celkové zemědělské půdy země.

Světové ceny obilí v posledních měsících vzrostly na nové rekordy kvůli nejhorším suchům za 56 let v oblasti Středozápadu USA a vlnám veder, které spálily úrodu v Rusku. Jeden z čelních úředníků Organizace spojených národů pak vyzval Spojené státy, aby pozastavily přimíchávání bioetanolu do benzinu, a pomohly tak snížit ceny obilí, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí