zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tisíciletá ničivá voda v Bohumíně 15 let poté

18.09.2012
Povodně
Tisíciletá ničivá voda v Bohumíně 15 let poté

Jedním z měst, jež v roce 1997 neblaze poznamenala povodeň, byl i severomoravský Bohumín. Voda zatopila veřejné i soukromé budovy, mosty, silnice, chodníky, železnici.

V červenci 1997 zaplavila voda 80 % města. Ulice ovládly lodě a obojživelná vojenská vozidla. Zkolabovaly dodávky proudu i telefonní spojení. >>Byl vyhlášen stupeň pohotovosti a o vodě nás informoval okresní úřad, tehdy ještě nebyl na internetu stav průtoku,<< vzpomíná starosta Petr Vícha. Jediným spojovacím prostředkem byly vysílačky městských policistů. Bohumín zůstal pod vodou pět dnů. Zkáza činila přes jednu miliardu korun.

SOLIDARITA I NEPOUČITELNOST

>>Úžasná byla prvotní vzájemná pomoc občanů. Skvělí byli hasiči i mnozí jiní dobrovolníci. Nikdy na solidaritu napříč republikou nezapomenu,<< pokračuje starosta. Jen do konce roku 1997 dostal Bohumín asi 10 mil. korun. >>Když voda opadla, bojovali jsme o finanční pomoc státu a o odstranění největších škod. Získali jsme dotace na přestavbu nebytových prostor na byty.<< Škody město likvidovalo ještě v roce 2000.

>>Od povodní se zlepšila technika i spojení. Na ochranu a možnost evakuace jsou hasiči i my lépe připraveni. Na radnici máme náhradní zdroj pro nabíjení mobilů a vysílaček. V některých městských částech jsou protipovodňové hráze. To jsme si ostatně prověřili v roce 2010, kdy povodeň opět udeřila. Udrželi jsme zásobení elektřinou a přístup lidí k informacím na internetu.<< Po povodni vlastníci pozemků po letech sporů prodali pozemky pod hráze ve Vrbici a hráz by se měla letos začít stavět. >>Avšak lidé rychle zapomínají a staví i v místech, kde jsou ohroženi,<< uzavírá starosta.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
27
7. 2017
27.7.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
ASIO, spol.s r.o.
28
7. 2017
28.7.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí