Pátek, 26. dubna 2024

Nová Státní energetická koncepce podporuje otesánka

Nová Státní energetická koncepce podporuje otesánka

Vláda bude zítra jednat o aktualizované verzi Státní energetické koncepce. Dokument z dílny ministra průmyslu a obchodu Kuby podceňuje trendy v oblasti snižování energetické náročnosti budov, průmyslu a dopravy, které budou mít zásadní dopad na množství spotřebované energie v budoucnu. Místo toho se soustředí na hledání nových zdrojů, které by napájely energeticky enormně náročné české hospodářství.

Jinými slovy:

Česká ekonomika je nezdravě obézní a neefektivní. Nová státní energetická koncepce vymýšlí, jak otesánka uživit, místo toho, aby naordinovala ozdravnou kůru.

Aktualizovaná energetická koncepce je přitom svou strukturou i prioritizací lepší než její předchozí verze. Vychází z definice tří strategických cílů, kterými jsou bezpečnost, konkurenceschopnost a udržitelnost, a také z návazných pěti strategických priorit, kterými jsou zdroje, účinnost, sítě, výzkum a vývoj a konečně bezpečnost a odolnost.

Konkrétní obsah ale ukazuje, že se jednostranně zaměřuje čistě na stranu nabídky energie. Nelogicky tedy řeší nejprve to, kolik energie vyrobíme a teprve poté, kam ji umístíme. Koncepce obsahuje pouze jeden scénář spotřeby energie, který nedostatečně počítá s energetickou efektivitou.

Aktuální a evropskou legislativou podporované trendy v oblasti energetické náročnosti budov, průmyslu a dopravy, které budou mít zásadní dopad na vývoj spotřeby v budoucnu, se do modelovaného scénáře vývoje spotřeby nepromítají, anebo jen povrchně. Do českého prostředí je ale pomocí zákonů a vyhlášek převzít musíme.

Petr Holub, koordinátor iniciativy Šance pro budovy, upřesňuje: "Koncepce jen letmo zmiňuje klíčové aspekty ovlivňující budoucí spotřebu energie, jakými jsou přechod k budovám s téměř nulovou spotřebou u novostaveb, strategie rekonstrukce stávajícího bytového fondu nebo přechod energetických firem na dodavatele energetických služeb včetně úspor, místo jen dodávky kilowatthodin."
Otázka tedy zní, jak to politici s energetickou efektivitou myslí. "Verbálně ji podpoří každý, ale když přijde na lámání chleba a má se projevit v

odpovídajícím scénáři spotřeby energie a také nástrojích pro jeho dosažení, politici pro ni nehnou prstem," doplňuje Holub. Rozpaky vzbuzuje i způsob, jakým SEK modeluje vývoj energetiky do roku 2040. Vznikl na základě interního modelu ministerstva, který není veřejný a nikdo ho tudíž nemůže replikovat či zpochybnit.
Nejslabší částí koncepce je pak seznam opatření, kde úplně chybí prioritizace a vyčlenění zdrojů - ať už finančních, nebo lidských v podobě kapacity jednotlivých ministerstev.

"Ministerstvo by mělo koncepci dopracovat a přizvat k její tvorbě také odborníky na energetickou efektivitu. Šance pro budovy chystá materiál, který ráda ministerstvu průmyslu poskytne jako podklad. Bylo by nefér, pokud by se podpory ze strany vlády dočkali pouze dodavatelé energie a ne firmy, které jsou s daleko větší přidanou hodnotou pro české hospodářství schopny zajistit úspory energie."

Energetická efektivita má oproti uhlí, jádru, plynu nebo obnovitelným zdrojům mnoho plusů. V prvé řadě nezatěžuje peněženky lidí. Po počáteční investici se začne velmi rychle vyplácet. Navíc neznečišťuje ovzduší, neničí krajinu, nezávisí na počasí ani nezabírá žádný prostor.

A Česko má v oblasti energetické efektivity velké rezervy. Na jednotku HDP máme o polovinu vyšší energetickou náročnost než je průměr zemí EU15, což nás řadí nás po bok spíše rozvojovým zemím nebo zemím s velmi nízkou hustotou zalidnění, než-li zemím západní Evropy.[1]

Kontakt:
Mgr. Jana Kubáňová, koordinátorka komunikace
tel.: 774 422 910, email: jana.kubanova@sanceprobudovy.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů