zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zateplení fasády jako funkční metoda

27.09.2012
Vytápění, zateplení
Zateplení fasády jako funkční metoda

Ať už se provádí rekonstrukce nebo nová výstavba, dobře izolovaná venkovní fasáda dokáže vytvořit zdravé klima v místnosti a uspořit náklady při spotřebě energie. Výhodou je, že jde o snadné řešení pomocí tepelně izolačního systému.

"U samostatně stojících rodinných domů z poválečného období do počátku 80. let minulého století mohou při komplexním zateplení úspory činit dokonce až 80 %. Lidé nejčastěji zateplují pěnovým polystyrenem, kterého se v minulém roce spotřebovalo na 62 tisíc tun. Přesto v Česku stále zůstává přes 200 milionů m2 obvodových stěn nezateplených. Přitom kvalitní zateplení napomáhá chránit nejen životní prostředí, ale i lidské zdraví. Tepelné izolace budov mají vliv zejména na snížení respiračních onemocnění až o padesát procent," uvádí fakta Sdružení EPS ČR.

Při zateplování fasády je vždy potřebné zajistit rovný, suchý a nosný podklad. Pokud se izolují starší venkovní prostory, doporučuje se před aplikací starou omítku zdrsnit. Novostavby většinou umožňují provést izolace bez větších příprav.

Dalším krokem je umístění soklových profilů v závislosti na tloušťce izolačních desek. Následuje namíchání lepidla a jeho nanesení po obvodu izolačních desek a do několika bodů uprostřed ve chvíli, kdy je lepicí stěrka (směs hotové malty a vody) umíchána do homogenní hmoty bez hrudek. Po nanesení lepicí stěrky se postupuje u všech desek stejným způsobem. Začne se u libovolného rohu domu a nasadí první deska do soklové lišty. Větší pozornost si zaslouží oblasti oken a dveří, kde je nutné se vyvarovat vytvoření spár. Následuje aplikace další vrstvy lepicí stěrky, vtlačení armovací tkaniny a síťoviny, utěsnění okenních parapetů a spojů desek. Poté se provede vyplnění případných spár montážní pěnou. Na závěr omítneme fasádu různými druhy omítky a natřeme plochy barvou.

Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
26
8. 2017
26.8-2.9.2017 - Seminář, školení
Živá škola Bílé Karpaty
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí