zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovní výbor se postavil za kritiky těžby břidlicového plynu

04.10.2012
Energie
Geologie
Sněmovní výbor se postavil za kritiky těžby břidlicového plynu

Sněmovní petiční výbor nepovažuje za vhodné, aby se v České republice kvůli dopadům na životní prostředí prováděly vrty ohledně těžby břidlicového plynu, a to ani průzkumné. Přítomní členové výboru dnes požádali ministerstvo životního prostředí, aby podniklo legislativní kroky, které ukončí veškeré aktivity související s těžbou břidlicového plynu.

Usnesení přijal výbor v rámci veřejného slyšení k petici proti těžbě břidlicového plynu, kterou dosud podepsalo asi 31.000 lidí. Proti průzkumu a případné těžbě se postavili ekologové, hejtmani, radnice i obyvatelé lokalit, kde by zásoby plynu mohly být.

Na dnešní veřejné slyšení přišlo do Sněmovny několik desítek lidí. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc je ujišťoval, že průzkum ani těžba břidlicového plynu nyní nepředstavuje strategický zájem České republiky. Výbor "vzal na vědomí" stanovisko ministerstva, že návrh energetické koncepce a surovinová politika nepočítají s průzkumem, těžbou a využitím břidlicového plynu.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) už dříve uvedl, že navrhne vládě nepovolovat průzkumy do poloviny roku 2014. Do té doby by se podle něj měly upravit zákony tak, aby obsahovaly jasná pravidla pro používání současných průzkumných technologií.

Kritikům to ale nestačí. Senátoři už navíc připravili novelu, která by těžení břidlicového plynu zakázala. Horní komora by ji měla projednávat po krajských volbách. Senátor Petr Pakosta dnes uvedl, že předloha by mohla obsahovat i zákaz podzemního zplynování uhlí.

Zájem o průzkum mají podle dostupných informací tři firmy, podaly čtyři žádosti. Chalupa prvoinstanční souhlas se stanovením průzkumného území břidlicových plynů v některých lokalitách zrušil.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí