zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ v Rumunsku provozuje největší větrnou elektrárnu v Evropě

15.10.2012
Větrná energie
ČEZ v Rumunsku provozuje největší větrnou elektrárnu v Evropě

Energetická společnost ČEZ provozuje v Rumunsku největší větrnou elektrárnu v Evropě. Dnešním zapojením nové turbíny vzrostl výkon větrného parku Fantanele a Cogealac u Černého moře na rekordních 540 megawattů, sdělila firma v tiskové zprávě. Do konce roku by měl výkon elektrárny dosáhnout 600 megawattů.

Dosud byla největším větrným parkem v Evropě elektrárna Whitelee ve Skotsku, která spadá pod skupinu španělské společnosti Iberdrola. Její celková kapacita byla 322 megawattů, po letošním rozšíření o 75 turbín se má v listopadu zvýšit na 539 megawattů.

Skupina ČEZ koupila projekt výstavby větrného parku Fantanele a Cogealac v roce 2008. První turbínu uvedla do provozu v červnu 2010. Celková investice ČEZ do projektu činí 1,1 miliardy eur (27,5 miliardy korun). V prvním pololetí letošního roku byl výnos ČEZ z větrného parku 0,7 miliardy korun.

Větrný park se nachází poblíž Černého moře na území o rozměrech šest krát dvanáct kilometrů. ČEZ zde provozuje větrné turbíny společnosti GE o výkonu 2,5 megawatt. Do konce roku by mělo být instalováno všech 240 turbín a výkon parku by měl dosáhnout 600 megawattů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí