zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zbůch a Hamry jsou v Plzeňském kraji vítězi v třídění odpadu

19.11.2012
Odpady
Urbánní ekologie
Zbůch a Hamry jsou v Plzeňském kraji vítězi v třídění odpadu

Obce Zbůch ze severu Plzeňska a Hamry na Klatovsku jsou letos nejlepší v Plzeňském kraji ve sběru a třídění odpadu. Za druhé loňské a první letošní pololetí mají vysoký průměr vytříděného odpadu na obyvatele, nejlépe uklizenou obec, dostatek nádob na tříděné odpady a nejlepší informovanost lidí. Vítěze dnes vyhlásilo Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje spolu s autorizovanou obalovou firmou EKO-KOM. Soutěžilo 481 z 501 obcí kraje, tedy všechny zapojené do devět let fungujícího systému třídění odpadů.

Zbůch s více než 2300 lidmi zvítězil v kategorii nad 1000 obyvatel, druhá v kraji skončila Železná Ruda a třetí Líně na severu Plzeňska. "Sběrná síť je velká. Máme 26 sběrných nádob na 12 stáních i sběrný dvůr, který hodně lidé využívají," uvedl místostarosta Josef Skála. Podle něj se lidé hodně naučili třídit odpad, protože se to obec "snaží vštěpovat i dětem v mateřské a základní škole i podnikatelům". Obec ještě pořídí další nádoby a zlepší stání pro kontejnery.

V kategorii obcí do 1000 obyvatel vyhrály Hamry se 107 lidmi, šumavská obec s rozlehlým katastrem 36 kilometrů čtverečních. Druhé bylo Srní na Klatovsku a třetí Olbramov na Tachovsku. "V Hamrech je vysoká výtěžnost sběru," řekl Marek Sýkora ze sdružení, která spolu s Regionální rozvojovou agenturou koordinuje třídění odpadů v regionu. Na katastru obce není žádná černá skládka, lidé mají kontejnery blízko. Podle starosty Miroslava Kroupy vzali lidé třídění za své, protože Hamry jsou v CHKO Šumava, a tak se snaží dbát o okolí. "Máme pět kontejnerových stání s více než 20 kontejnery, které jsme začali zastřešovat, máme zpevněné plochy. Schází nám ještě nádoby na bílé sklo," dodal.

Řídce osídlený Plzeňský kraj byl loni s 42,7 kilogramu vytříděného plastu, papíru, skla a nápojových kartonů na občana nejlepší v ČR, přitom průměr v zemi je o více než sedm kilogramů nižší. Suverénně nejlepší je kraj v třídění plastů. Každý obyvatel vytřídil za rok 11,2 kg plastů, které byly využity na nové výrobky. Průměr ČR je jen 8,8 kg. Kraj je také první v zemi v třídění skla, zejména barevné směsi, kterého každý obyvatel kraje loni vytřídil 11,2 kg. "Až" sedmý skončil region v třídění bílého skla, kde byla jeho výtěžnost 1,4 kg na osobu.

"Máme rezervy v třídění bílého skla i u kovů, hlavně železa," řekl Václav Liška z krajského odboru životního prostředí. Německá a rakouská města třídí přes 50 procent směsného komunálního odpadu, města a obce v regionu se pohybují mezi 20 až 30 procenty. "Pomůže větší osvěta, protože jsou stále lidé, kteří netřídí vůbec," dodal. Podle něj záleží hlavně na vedení obce a viditelném pořádku a čistotě.

Václav Prokš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí