zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP nepodpoří trvalý zákaz těžby břidlicového plynu

04.12.2012
Energie
Geologie
MŽP nepodpoří trvalý zákaz těžby břidlicového plynu

Ministerstvo životního prostředí nepodpoří zákon, který by v Česku jednou provždy zakázal těžbu břidlicového plynu. Na konferenci Gas Business Breakfast to dnes prohlásil ministr Tomáš Chalupa (ODS). Zároveň zopakoval, že vláda chce vyhlásit moratorium na těžbu i na průzkum ložisek, během kterého stát stanoví podmínky, které by bylo nutné pro budoucí průzkum a těžbu splnit.

Chalupa ale zdůraznil, že jednou z podmínek pro případnou těžbu břidlicového plynu by byl i souhlas obyvatel dané oblasti. "Bez něj to nejde," řekl ministr. Zároveň konstatoval, že starostové všech oblastí, ve kterých se o možné těžbě plynu mluví, se v současnosti staví k projektům jednoznačně odmítavě.

Proti průzkumu a případné těžbě se staví ekologové, hejtmani, radnice i obyvatelé lokalit, kde by zásoby plynu mohly být. Obávají se zhoršení kvality životního prostředí i kvality podzemních vod. Chalupou navržené moratorium považují za nedostatečné a žádají, aby těžba byla zákonem zakázána.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc v říjnu ujišťoval, že průzkum ani těžba břidlicového plynu nyní nepředstavuje strategický zájem České republiky. Petiční výbor Poslanecké sněmovny pak vzal na vědomí stanovisko ministerstva, že návrh energetické koncepce a surovinová politika nepočítají s průzkumem, těžbou a využitím břidlicového plynu.

Velké plány na těžbu břidlicového plynu má Polsko. Chalupa dnes řekl, že Česko bude vývoj v sousední zemi sledovat a i na jeho základě bude zvažovat možnosti těžby v tuzemsku. Ministr ale také podotkl, že polská veřejnost je těžbě břidlicového plynu mnohem přístupnější než česká, protože v Polsku je větší touha po nezávislosti na dodávkách plynu z Ruska.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí