zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mendelova stanice v Antarktidě opět ožila, byla zapadaná sněhem

19.01.2013
Příroda
Mendelova stanice v Antarktidě opět ožila, byla zapadaná sněhem

Po dvou týdnech cestování dorazila v neděli výprava vědců z Česka na antarktickou stanici Johanna G. Mendela na Ostrově Jamese Rosse, kterou provozuje Masarykova univerzita v Brně. Jejich transport komplikovalo zamrzlé moře a také nejsilnější bouře za uplynulý rok v Drakeově průlivu. ČTK o tom dnes informoval vedoucí expedice Pavel Kapler. Polární stanici našli vědci ze tří stran zahrnutou až po střechu sněhem. S jejím zprovozněním se zapotili; potřebovali na něj tři dny.

"Celoplošný mořský zámrz, který v lednu nebyl v této části Antarktidy pozorován minimálně 25 let, pokrýval nejenom průliv Prince Gustava, oddělující ostrov od Antarktického poloostrova, ale i všechny okolní průlivy a zálivy Weddellova moře," uvedl Kapler k důsledkům uplynulé extrémní zimy v Antarktidě.

V zimě je Mendelova vědecká stanice vždy opuštěná. Vědci na ni přijíždějí v době, kdy v Antarktidě nastává jaro. Letos je ale moře u základny zamrzlé. Výpravě znemožnilo vylodění na pontonu.

Na palubě chilského ledoborce, který je vezl na jih, tak zůstal kontejner určený pro vodní hospodářství, část vědeckého vybavení a potravin a pět nových postelí a fotovoltaické panely pro stanici. Nepříznivé sněhové podmínky a zamrzlé moře komplikují práci v terénu ve vzdálenějších lokalitách.

Letošní, již sedmé, expedice do Antarktidy se účastní 20 osob. Vědci z Masarykovy univerzity, České geologické služby a Vysokého učení technického v Brně se zaměří mimo jiné na tamní klimatické podmínky, modelaci škodlivého UV záření, výzkum vegetace nebo na parazitologii a vulkanologii. Výprava má letos i mezinárodní složení. Jsou v ní i dva Slováci a jeden Rus.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí