zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Čukotce a Aljašce vzniká rusko-americký národní park

20.01.2013
Chráněná území
Na Čukotce a Aljašce vzniká rusko-americký národní park

Nový národní park zřídilo Rusko na samém východě Sibiře v oblasti poloostrova Čukotka. Park nazvaný Beringija je součástí rusko-amerického ekologického projektu, jehož cílem je vytvořit rozsáhlé chráněné území na obou březích Beringovy úžiny oddělující Čukotku od americké Aljašky.

Podle agentury RIA Novosti je rozloha nového ruského národního parku 18.000 čtverečních kilometrů, z nichž 3000 kilometrů tvoří moře. Status národního parku zaručuje chráněnému území lepší péči o místní vzácné živočichy i přírodní zdroje, zejména termální prameny. Na lepší péči státu a vyšší financování se mohou těšit i příslušníci původního obyvatelstva, tedy Čukčové a Eskymáci.

Bezprostředně po zřízení národního parku Beringija začnou podle RIA Novosti ruští a američtí experti pracovat na jeho propojení s aljašskou rezervací Bering Land Bridge, která už status národního parku má. S nápadem spojit ochranu obou území přišel už v roce 1990 tehdejší sovětský prezident Michail Gorbačov, ale realizovat se ho podařilo až téměř po čtvrtstoletí.

Nový ruský národní park nese jméno dánského mořeplavce Vituse Jonassena Beringa, který žil na přelomu 17. a 18. století. Plavil se ve službách ruského námořnictva a v roce 1728 po prozkoumání východní Čukotky jako první prokázal, že asijský a americký kontinent odděluje moře.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí