zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpadové hospodářství letiště Václava Havla

22.02.2013
Odpady
Odpadové hospodářství letiště Václava Havla

Prioritou při řízení a zajištění odpadového hospodářství na letišti Praha/Ruzyně je důsledné třídění vznikajících odpadů, které jednak umožňuje využitelné druhy jako např. papír předat k následnému využití a jednak oddělit ty složky, které by se mohly stát potenciálním nebezpečím pro životní prostředí.

Jednotlivé objekty jsou vybaveny odpadkovými koši a nádobami na tříděný sběr, aby mohl každý třídit odpady přímo v místě jejich vzniku. Z komunálních odpadů se třídí především papír, plast a sklo. Ke shromažďování vytříděných složek odpadu, jak využitelných tak i nebezpečných, slouží Mezideponie tříděných odpadů v areálu JIH. Pro jednotlivé druhy odpadů jsou zde umístěny speciální shromažďovací prostředky. Svoz odpadů z jednotlivých shromažďovacích míst do Mezideponie zajišťuje LP svými pracovníky. Z Mezideponie jsou odpady odváženy externími specializovanými firmami k dalšímu využití nebo konečnému odstranění. Produkované komunální odpady jsou odváženy svozovou firmou přímo ze sběrových nádob rozmístěných u jednotlivých objektů a na komunikacích ve veřejných prostorách letiště využívaných cestujícími (parkoviště apod.).

V Terminálu 1 a 2 je problematika odpadového hospodářství řešena převážně prostřednictvím pytlového způsobu shromažďování odpadů. Jednotlivé druhy komunálních odpadů (papír, plast, sklo, kov, tetrapack, kuchyňský odpad a zbytkový komunální odpad) vznikající u jednotlivých producentů jsou shromažďovány do barevně rozlišených, čárovým kódem označených, plastových pytlů. Následně jsou úklidovou firmou transportovány do Centrálního skladu odpadu v suterénu terminálu. Pro maximální využití kapacity skladu je zbytkový odpad lisován a skladován ve velkokapacitních lisovacích kontejnerech a po jejich naplnění v nich přepravován k odstranění.

Letiště Praha, a.s. v rámci správy pronajímaných budov pro společnost Český aeroholding, a.s. řídí a zajišťuje v pronajímaných budovách nakládání s komunálními odpady, jichž je (vyjma kuchyňských odpadů) zároveň původcem. S ostatními druhy odpadů jsou nájemci povinni nakládat v souladu s obecně závaznými právními předpisy, zejména zajistit na své náklady prostřednictvím oprávněné osoby jejich odvoz a odstranění.

Od 1.7.2012 je Letiště Praha oprávněnou osobou pro podnikání v oblasti ostatních i nebezpečných odpadů.

ZDROJ:http://www.prg.aero/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí