zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna schválila senátní verzi povolování znečišťovatelů

21.02.2013
IPPC
Legislativa
Sněmovna schválila senátní verzi povolování znečišťovatelů

Sněmovna na návrh Senátu zpřesnila pravidla pro povolování velkých průmyslových provozů, které znečišťují životní prostředí. Rozhodla o tom dnes přes výhrady ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS). Novelu o integrované prevenci znečištění, kterou vláda předložila kvůli evropské směrnici, nyní dostane k podpisu prezident.

Senát doporučil odstranit terminologickou nepřesnost v příloze, která by podle horní komory zvýšila administrativní zátěž některých malých a středních podniků. Příloha totiž podle senátorů ve sněmovní verzi zaměňovala výrobu polymerů s výrobou dílů z polymerů. Důsledkem by prý bylo to, že výroba podešví nebo pneumatik z polyuretanu by integrované povolení potřebovala, kdežto výroba z pryže - která je méně ekologická - nikoli. Některé konkrétní podniky ze Zlínska prý kvůli tomu chtěly přenést výrobu na Slovensko.

Chalupa před senátní úpravou varoval. Překlad přílohy je podle něho doslovný, aby v ní nepřesnosti nebyly. Nesprávným převzetím směrnice by si Česká republika mohla způsobit problémy u Evropské komise, uvedl. Úlevu určitému průmyslovému sektoru si Česko podle něho nemůže dovolit. Na jeho stranu se postavila poslankyně KSČM Kateřina Konečná, podle níž poslanci problém řešili už při prvním sněmovním projednávání.

Novela posiluje využívání nejlepších dostupných technik a zpřesňuje podmínky pro udělení výjimky. Klade důraz na větší ochranu půd a podzemních vod před znečištěním v průmyslové činnosti. Kritéria, za kterých může provozovatel výjimku pro vyšší množství emisí získat, budou tři: zeměpisná poloha zařízení, technická charakteristika zařízení a také odborným posudkem podložený argument, že by náklady na pořízení nejlepší technologie byly nepřiměřené přínosům pro životní prostředí. O výjimku budou moct firmy žádat pouze tehdy, pokud její oprávněnost podloží odbornými posudky.

Předloha také mění úpravu kontrol a zahrnuje nové průmyslové činnosti, například výrobu dřevotřískových desek. Podniky na základě normy žádají o povolení k provozu krajské úřady, které posuzují míru emisí, a to do všech složek životního prostředí. Nemělo by se tak stát, že firma sice splní limity pro znečišťování ovzduší, o to víc emisí ale pošle do řek či na skládky v podobě nebezpečných odpadů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí