zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

BUREAU VERITAS bude certifikovat biopotraviny

07.03.2013
Biopotraviny
BUREAU VERITAS bude certifikovat biopotraviny

Certifikační a inspekční společnost BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC úspěšně absolvovala akreditační proces ČIA (Český institut pro akreditaci) a vstupuje tak jako nový subjekt pro provádění kontrol a certifikací v oblasti ekologického zemědělství. K této činnosti je pověřena Ministerstvem zemědělství ČR podle § 29 zákona č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství.

K certifikaci pod BUREAU VERITAS se nyní mohou přihlásit všichni ekologičtí zemědělci, výrobci a obchodníci s biopotravinami, kteří chtějí podnikat v oblasti ekologického zemědělství. Pro své klienty společnost spustila stránky www.ekozemedelstvi.cz, na kterých najdou všechny potřebné informace a dokumenty.

"Smlouvu s ministerstvem zemědělství, které je kontrolním orgánem v ČR pro ekologické zemědělství, jsme podepsali v prosinci 2012. Tím jsme se stali kontrolním subjektem pro ekologické zemědělství podle platné legislativy," uvedl generální ředitel BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC Jakub Kejval. Podpisu smlouvy předcházela pečlivá příprava. Podmínkou vstupu do kontrolního systému je akreditace podle EN 45011, která se týká produktové certifikace. "Naše společnost v ČR má několik certifikovaných produktových systémů, nicméně od dubna 2012 jsme vytvářeli nový kontrolní systém a vypracovávali všechny postupy, dokumentaci a formuláře pro jednotlivé druhy činností v ekologickém zemědělství," informovala manažerka divize AGRI BUREAU VERITAS Iva Vrkočová.

zelíBUREAU VERITAS tak navazuje na své mezinárodní zkušenosti v oblasti certifikace bioproduktů, biopotravin a ekologického zemědělství. V Evropě se aktivně podílí na kontrolách a certifikacích ve Francii, Švýcarsku, Německu, Velké Británii a Slovinsku. Provádí kontroly v souladu s normami: Qualité-France SA(Francie),BIOSUISSE (Švýcarsko), Naturland (Německo), Soil Association (Velká Británie), Bureau Veritas je aktivní i v ostatních zemích světa jako je USA podle National Organic Program - NOP (USA) nebo v Indii, Maroku a Madagaskaru.

Znalosti a zkušenosti na českém trhu v oblasti zemědělství jsou prokázány vedoucím postavením v kontrolách zemědělských komodit, například obilí a olejnin.

"Systém ekologického zemědělství, který je garantován státem, zajišťuje důvěryhodný výsledný produkt pro spotřebitele. Základem jsou jasná, legislativně daná pravidla. Produkty ekologického zemědělství musí splňovat obecné požadavky a navíc také nadstandardní legislativní požadavky na biopotraviny. Proto platí, že biopotraviny mají nadstandardní kvalitu. Věřím, že kontrolní organizace Bureau Veritas přispěje svým dobrým jménem ke zkvalitnění kontrolního a certifikačního systému ekologického zemědělství," uvedl Martin Leibl z oddělení ekologického zemědělství Ministerstva zemědělství.

"Klientům, kteří se k nám přihlásí, můžeme nabídnout služby významné mezinárodní certifikační a inspekční společnosti zaručující vysokou úroveň poskytovaných služeb, zejména odborný a vstřícní přístup, poskytnutí potřebných informací ohledně systému kontrol, operativní řešení a příznivé ceny," říká Miroslava Jůnová, marketingová manažerka BUREAU VERITAS.

BUREAU VERITAS splňuje nejvyšší standardy kvality, zdraví a bezpečnosti, v souladu s životním prostředím. "Naším hlavním úkolem je kvalitní provádění kontrol podle platné legislativy a při dodržení všech zásad pro ekologické zemědělství budeme provádět certifikaci biopotravin a bioproduktů. Certifikované bioprodukty budou mít kódové označení CZ-BIO-004," popisuje hlavní úkol společnosti Miroslava Jůnová.

zelenina

Počet ekologických zemědělců stále mírně roste. K 31. 12. 2012 jich hospodařilo 3 934, a to na celkové výměře 488 658 hektarů, což představuje podíl 11,46 % z celkové výměry zemědělské půdy. Výměra orné půdy dosahuje téměř 60 000 hektarů, zvýšila se výměra vinic v ekologickém zemědělství na současných 1000 hektarů. V ekologickém zemědělství hospodaří dále 11 včelařů, 454 výrobců se zabývá produkcí biopotravin.

V roce 2011 se rozloha ekologicky obhospodařované půdy dostala na 11,4 % (z celkové výměry zemědělské půdy ČR) a zaujímá tak 4. místo v žebříčku evropských států s největším podílem zemědělské půdy v EZ. Zároveň BUREAU VERITAS může nabídnout zkušenosti z druhého největšího trhu ekologických produktů - Francie, kde je lídrem v oblasti certifikace biovýrobků.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí