zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Georges Chapouthier, autor knihy Zvířecí práva, zavítá do Prahy

26.03.2013
Příroda
Georges Chapouthier, autor knihy Zvířecí práva, zavítá do Prahy

Tento týden zavítá do Prahy francouzský biolog a filosof Georges Chapouthier, aby osobně podpořil české vydání své knihy Zvířecí práva. Při této příležitosti se také uskuteční dvě přednášky.

Na začátku tohoto roku vyšla v češtině kniha Zvířecí práva. Autorem je Georges Chapouthier. Kniha se věnuje nejpalčivějším otázkám ochrany zvířat a rekapituluje možná řešení těchto problémů -- tak, jak je předkládají obhájci i odpůrci zvířecích práv. Zatímco ti první (mezi něž se řadí i sám autor) spíše prosazují vytvoření nové osoby ("zvířecí osoby"), která by měla svou zvláštní právní subjektivitu, ti druzí by věc řešili výrazným posílením povinností člověka vůči zvířatům.

Autor knihy bude mít tento týden v Praze dvě přednášky. První se uskuteční ve středu 27. 3. od 18 hodin ve Francouzském institutu -- Café 35 (Štěpánská) s tématem "Mají mít zvířata práva?".

Druhá přednáška se koná ve čtvrtek 28. 3. od 17:30 hodin na Filosofické fakultě UK (Náměstí Jana Palacha 2) na téma "Zvířecí protokultury a jejich etické důsledky".

Barbora Bartušková Večlová z neziskové organizace Svoboda zvířat říká: "Jsme velmi rádi, že v češtině tato kniha vyšla. Autor v ní představuje ko! ncept zvířecích práv, který u nás zatím není příliš rozšířený. V tomto přístupu nejde jen o zpřísnění legislativy ve prospěch zvířat, ale o přiznání určitých práv zvířatům."

Olga Smolová, překladatelka knihy do češtiny, dodává: "Ve Francii se nyní o přidělení právní subjektivity zvířatům a o jejích možných podobách velmi diskutuje (např. právníci Jean-Pierre Marguénaud, Suzanne Antoineová, Sonia Desmoulin-Canselier). Chapouthierova kniha je stručným a čtivým úvodem do této problematiky, včetně důležitého tématu konfliktu práv."

Georges Chapouthier, vzděláním biolog a filosof, působil jako vedoucí pracovník v Národním centru pro vědecký výzkum, kde se po celou dobu své kariéry věnoval výzkumu v oblasti paměti. V 80. letech pracoval s Jeanem Rossierem v neurofyziologické laboratoři na hledání souvislostí mezi stresovým zatížením a pamětí. Výsledky jejich práce byly publikovány v prestižním časopisu Nature.

Coby filosof se věnuje problematice zvířecích práv. Zabývá se! také zvířecími protokulturami a zkoumá, nakolik svědčí o kont! inuitě mezi člověkem a zvířaty z hlediska etického a estetického cítění a jaké důsledky lze z této kontinuity pro náš vztah ke zvířatům vyvodit. Zároveň je členem Státního výboru pro etickou reflexi pokusů na zvířatech, jehož posláním je vnášet do vědeckého výzkumu etický rozměr.

Kontaktní osoby:

Barbora Bartušková Večlová, pokusy@svobodazvirat.cz, tel. 777 835 651
Olga Smolová, olga.smolova@email.cz, tel. 607 138 364

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí