zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Černá a červená auta žerou více

02.04.2013
Doprava
Černá a červená auta žerou více

Myslet na snížení spotřeby můžete už při výběru barvy pro nové auto. Nejvíc ´žerou´ černá, nejméně stříbrná a paradoxně dost červená. Laboratoř v americkém Berkeley udělala pokus se dvěma stejnými auty. Pod ostré kalifornské slunce postavili stříbrnou a černou Hondu Civic. A naměřili, že rozdíl teplot na rozpálené střeše stříbrného a černého auta dělá až 45 st. C. V kabině černého auta bylo o 12 stupňů víc. Což pro klimatizaci černé hondy znamenalo, že na následné vychlazení kabiny na 25 stupňů za půl hodiny potřebovala o 13 procent energie víc.

Černé auto se víc zahřívá, a proto je třeba uvnitř více klimatizovat. Podle německého autoklubu ADAC zvýší spotřebu paliva hlavně první minuty po zapnutí klimatizace ve vyhřátém, na slunci zaparkovaném autě až o čtyři litry.

A proč mají větší spotřebu červená auta? Pro to mají vysvětlení psychologové. Červená zvyšuje agresivitu řidiče, který pak víc šlape na plyn. "Neustálý pohled na červenou kapotu řidiče irituje a řada pojišťoven už dohledala ve statistikách, že je to nejnehodovější barva.

Zdroj: auto.idnes.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí