Čtvrtek, 17. července 2025

Purenit od německé firmy Puren je recyklátem a také je sám ještě recyklovatelný

Purenit od německé firmy Puren je recyklátem a také je sám ještě recyklovatelný


Když německá společnost Puren, Gmbh. produkuje stavební či průmyslové izolace, nezůstává jí odpad, který by vyhazovala na skládku. Protože z něho dělá další zajímavý výrobek - totiž materiál pojmenovaný purenit, o nějž je takový zájem, že jeho dodací lhůty se pohybují mezi čtyřmi až šesti týdny.

"Purenit je výsledkem snah naší společnosti o maximální recyklaci odpadu. Přišla na to před šesti lety, když hledala využití pro zbytky vznikající při vypěňování polyizokyanurátu pomocí plynu pentan. Vypěňování do bloků se používá pro průmyslové, a vypěňování mezi hliníkové fólie nebo minerální fleece pak pro výrobu stavební izolace," upřesnil Ivan Vala z tuzemského zastoupení společnosti.

Puren vzniká z polyuretanového odpadu, do něhož jsou přidávány tvrdící složky. Výsledkem jsou desky s tloušťkou od deseti do šedesáti milimetrů a objemovou hmotností 550 kilogramů na metr krychlový. "Pevné a odolné vůči vodě stejně jako chemikáliím či vysokým teplotám," popisoval Vala s tím, že purenit se opracovává podobně jako dřevo. Na rozdíl od něj však má jednou tak dobré izolační vlastnosti a snese velké zatížení, až 7,5 MPa.

Vzhledem k tomu, že purenit snese kombinování (šroubování či lepení) s jinými materiály, je žádaný právě ve stavebnictví. A to při přerušování či zmenšování tepelných mostů ve styku dřevěných a hliníkových výplní se stavebními otvory a styku obvodového zdiva se základem v základové spáře. A též pro přikotvení hydroizolace v místě přechodů plochých střech na atiku, kotvení střešních světlíků, podkládání bezpečnostních úchytů, vyplňování dveří ve vlhkém prostředí, jako termoizolace pod kovové profily ve styku s obvodovou stěnou u fasádních systémů...

"Uplatnění nachází ale také v lodním průmyslu, protože odolává slané mořské vodě," uvedl Vala a poznamenal, že v Německu už produkují purenit na dvou výrobních linkách. Žádaný je zatím více v západní Evropě, i když si pomalu nachází cestu i k zákazníkům v Česku. I proto před pěti lety vznikla v Jihlavě pobočka společnosti Puren (domovská firma má čtyřicetiletou tradici).

AUTOR: Radek Lukša

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů