zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Třešně a višně

16.06.2013
Příroda
Třešně a višně

Třešně a višně patří botanicky do čeledi růžovitých (Rosaceae). Obdobně jako u slivoní je jejich plodem peckovice, jejíž barva, tvar, velikost i chuť je závislá na odrůdě. Kromě různých odstínů červené barvy existují například i třešně barvy žluté (takové přináší třeba německá odrůda Dönissenova)! Květy třešní i višní jsou pětičetné - tzn. mají pět kališních a korunních lístků. Vykvétají v dubnu až květnu. Třešně jsou zpravidla cizosprašné. Mezi višněmi pak nalézáme odrůdy samosprašné (například známá Morela pozdní či Španělská) i cizosprašné (například Vackova nebo Vlasačka).

Třešně rozdělujeme na tzv. srdcovky (k nejznámějším z nich patří české odrůdy Karešova a Kaštánka), polochrupky (například původem francouzské třešně Lyonská či Ramon Oliva) a na chrupky (dosti známá je kupříkladu Napoleonova nebo česká odrůda Pumra).

Višně lze rozdělit na pravé višně a tzv. sladkovišně. Pravé višně pak na kyselky (například francouzská Morela pozdní nebo Vlasačka) a amarelky (například Amarelka královská). Sladkovišně potom na tmavé (například Sladkovišeň raná nebo Princova) a tzv. skleňovky (z nich je známá především původem francouzská Královna Hortensie).

Stejně jako u ostatních ovocných stromů jsou i mezi odrůdami třešní a višní velké rozdíly co do možnosti zpracování plodů. Plody některých odrůd se hodí spíše pro přímý konzum, jiných pro zaváření či jiné druhy zpracování.

Naleznete-li nějakou zajímavou starou či přímo krajovou odrůdu třešně či višně, neváhejte náš seznam (databázi) obohatit. Jak v takovém případě postupovat si přečtěte zde

ZDROJ: http://www.zapomenuteodrudy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí