zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Programy ke zlepšení ovzduší jsou právní předpisy, potvrdil ÚS

22.05.2013
Ovzduší
Programy ke zlepšení ovzduší jsou právní předpisy, potvrdil ÚS

Krajské programy ke snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší mají formu právních předpisů, a proto je nemohou přezkoumávat či rušit správní soudy. Novým usnesením to potvrdil Ústavní soud (ÚS), zjistila dnes ČTK z databáze nálezů. Na ÚS se neúspěšně obrátili dva kritici někdejšího jihomoravského nařízení. Podle nich je program opatřením obecné povahy, a proto jej lze napadnout u správního soudu, podobně jako třeba územní plán.

Dva Jihomoravané se konkrétně u Nejvyššího správního soudu (NSS) domáhali zrušení nařízení, jímž Jihomoravský kraj v roce 2010 aktualizoval Integrovaný krajský program snižování emisí a Krajský program ke zlepšení kvality ovzduší. Oba dokumenty popisují stav znečištění a určují priority kraje v boji za lepší vzduch. Úřad je loni znovu aktualizoval, plné znění zpřístupnil na internetu.

NSS v roce 2011 návrh na zrušení označil za nepřípustný, protože smí přezkoumávat jen opatření obecné povahy, zatímco právní předpisy jsou doménou Ústavního soudu. Následovala ústavní stížnost. Nyní ÚS potvrdil právní názor kolegů z NSS. Zdůraznil to, že forma krajských programů přímo vyplývá ze zákona o ochraně ovzduší.

"Z materiálního hlediska je hranice mezi právním předpisem a opatřením obecné povahy velice tenká, povaha vydávaného aktu nemusí být vždy jednoznačná. Je proto třeba uzavřít, že je především věcí normotvůrce, jakou právní formu pro vydání určitého aktu zvolí," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Janem Musilem.

Oba nespokojení Jihomoravané původně napadli krajský program kvůli tomu, že jejich rodiny v obcích u dálnice D1 trpí v důsledku znečištění ovzduší zdravotními problémy. Úřady podle nich nikdy nepřijaly účinná konkrétní opatření. Žádnou změnu prý v tomto směru nepřinesly ani krajské programy ve znění účinném od roku 2010.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí