zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firmy při nakládání s elektroodpadem porušují zákon, hrozí jim sankce až 50 milionů

24.05.2013
Firemní ekologie
Zpětný odběr
Firmy při nakládání s elektroodpadem porušují zákon, hrozí jim sankce až 50 milionů

Řada českých firem při nakládání s vysloužilými elektrozařízeními porušuje zákon o odpadech. Za protiprávní nakládání s odpady jim přitom hrozí sankce až do výše 50 milionů korun. Elektroodpad mají podle zákona předat ke zpětnému odběru nebo přímo jeho oprávněnému zpracovateli. Namísto toho staré elektropřístroje často nelegálně prodávají. Důvodem přitom není jen zištnost, ale často i neznalost.

Firmy mají zákonem jasně stanoveno, jakým subjektům mohou předat vyřazené elektropřístroje.

Po odevzdání elektroodpadu od nich pak obdrží potvrzení o ekologické likvidaci, kterým se musí prokázat při případné inspekční kontrole. Řada firem se však nechá zlákat nabídkou odkupu vysloužilých elektrozařízení. Postihu se přitom vystavují jak při prodeji elektroodpadu ilegálním překupníkům, tak při prodeji subjektům, které mají od krajského úřadu platné povolení pro nakládání s elektroodpadem. Zákon totiž povoluje předání elektroodpadu pouze jeho zpracovateli nebo do systému zpětného odběru, do kterého subjekty vykupující odpady nespadají.

"Subjekty vykupující elektroodpady máme právo sankcionovat v případě, že nemají řádné povolení pro výkup elektroodpadu od příslušného krajského úřadu. V uplynulých letech jsme obdrželi hned několik podnětů na prošetření těchto nelegálních překupníků elektroodpadu," uvedla Simona Cigánková, tisková mluvčí České inspekce životního prostředí. "Firmy, které elektroodpad prodávají, však porušují zákon i tehdy, když elektrozařízení prodají sběrnám či odpadářským firmám s platným oprávněním. V předchozích letech jsme za nedodržení pravidel pro předání elektroodpadu zpracovatelům uložili pravomocně sankce několika právnickým osobám v rozmezí od 10 do 60 tisíc korun," doplnila Cigánková.

Legální a snadnou cestu pro naložení s elektroodpadem nabízí firmám kolektivní systémy zpětného odběru. Odebírají přitom i ty druhy elektroodpadu, které překupníci nevykupují, protože pro ně nejsou z ekonomického hlediska zajímavé. "Firmám nabízíme kompletní servis, poskytneme jim zdarma sběrný box, řešíme za ně administrativu a nashromážděný elektroodpad jim zdarma odvezeme," sdělil Petr Kubernát z kolektivního systému REMA Systém, který realizuje zpětný odběr elektrozařízení od firem v rámci projektu Zelená firma.

Vykoupení elektroodpadu nabízí firmám řada subjektů. "Při hledání nejlepšího řešení likvidace elektroodpadu jsme obdrželi hned několik nabídek na jeho výkup od různých společností. Obvykle nám nabízely výkup pouze některých částí elektrických a elektronických zařízení a jen ve vybraných regionech," potvrzuje tuto zkušenost za Český rozhlas Kateřina Lorková. "Zapojení do projektu Zelená firma nám umožňuje řešit likvidaci elektroodpadu legálním a zároveň komplexním způsobem. Jedna společnost nám odváží veškeré vysloužilé baterie, akumulátory a elektrozařízení ze sídla Českého rozhlasu v Praze i všech našich regionálních studií," dodala Lorková.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí