zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyhráno ještě nemáme, říká k povodním ministr životního prostředí a předseda Ústřední povodňové komise

03.06.2013
Povodně
Vyhráno ještě nemáme, říká k povodním ministr životního prostředí a předseda Ústřední povodňové komise

Dnes odpoledne se znovu konalo společné jednání Ústřední povodňové komise a Ústředního krizového štábu za účasti hejtmanů z krajů postižených povodní prostřednictvím videokonference. Podle jejich vyjádření je situace v krajích stabilizovaná.

"Situace se v jednotlivých krajích zlepšuje, ale vyhráno ještě nemáme. Stav Vltavy v Praze závisí na stavu Berounky, která bude kulminovat v noci. Poslední kulminace by měla proběhnout v Ústeckém kraji v úterý v noci a ve středu ráno. Tenhle příběh ještě nekončí," říká ministr životního prostředí a předseda Ústřední povodňové komise Tomáš Chalupa

Ministr životního prostředí a předseda Ústřední povodňové komise Tomáš Chalupa zhodnotil současný stav v jednotlivých krajích. V Jihočeském kraji by měly postupně ustat srážky, kulminace povodňové vlny proběhla s tím, že určité navýšení ještě může nastat na Lužnici v Bechyni.

V Plzeňském kraji by měly postupně ustat srážky kolem 19. hodiny.

Kulminace proběhne naposledy v Ústeckém kraji s tím, že záleží na stavu hladiny řek Vltava a Labe. Nejostražitější scénář hovoří o tom, že v úterý v noci a ve středu ráno by měl být průtok Labe 3800 m3/s při výšce hladiny 10,8 metrů.

Situace na Vltavě v Praze závisí na stavu Berounky, která bude kulminovat v noci. Předpoklad je 3000 m3/s s tím, že musíme vzít v potaz odchylku 5 %, dolu i nahoru. Tento odhad platí za předpokladu, že průtok bude na současné úrovni a že vltavská kaskáda drží svůj stav. Pokud bude kaskáda muset upouštět, pak se průtok zvýší.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí