zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

DUHOVKY: Příroda pomáhá zadržovat povodně

09.06.2013
Obecné
DUHOVKY: Příroda pomáhá zadržovat povodně

POVODNĚ
Příroda pomáhá zadržovat povodně

Záplavy nejsou žádná legrace. Připravují lidi o život a způsobují miliardové škody. Problém nevězí jen v silných deštích, ale především ve stavu krajiny.

Jednou z příčin povodní jsou narovnaná koryta řek - voda jimi proudí do nížin rychleji a s větší silou.

"Víte, že během dvacátého století se celková délka českých řek a potoků zkrátila o třetinu?"

Česko potřebuje na vhodných místech obnovit meandrující koryta či lužní lesy a louky, kam by se povodňová voda mohla rozlévat relativně neškodně. Radnice a obecní úřady také musí omezit přebytečné betonování či dláždění a více chránit zeleň. Trávníky či zelené plochy ve městech lépe vsakují déšť.

Ani sebelepší krajina sice nemůže zcela zabránit záplavám při katastrofálních deštích. Omezuje však sílu povodně a zpomalí ji.

Přečtěte si více o tom, jak příroda pomáhá zadržet povodně v informačním listu Hnutí DUHA.

ENERGETIKA
Sobotka, Zaorálek, Urban, Špidla a Dienstbier: Nový zákon by byl krokem k modernizaci ekonomiky

Poslechněte si záznam z konference, kde politické špičky ČSSD diskutovaly návrh zákona, jež sníží českou závislost na drahé ropě a plynu i uhelných dolech. Nová legislativa srazí rodinné i firemní účty za energii, sníží znečištění, oživí ekonomiku a vytvoří nová pracovní místa. Zákon navrhlo Hnutí DUHA v rámci iniciativy Velká výzva.

"Věděli jste, že Česká republika loni utrácela denně 578 miliónů korun za dovoz ropy a zemního plynu? Přečtěte si více v naší publikaci."

Na přípravě zákona chce spolupracovat většina parlamentních stran: vedle ČSSD i TOP09, Starostové a nezávislí, KSČM a Věci veřejné.

REKONSTRUKCE STÁTU
Zdravé prostředí pro život, pestrou přírodu a chytrou ekonomiku

Hnutí DUHA se zapojilo do projektu Rekonstrukce státu, jehož cílem je do konce tohoto volebního období prosadit 9 klíčových zákonů, které pomohou zlepšit fungování státních institucí a politických stran.

Případné přijetí zákonů bude přínosné i pro práci Hnutí DUHA - výrazně totiž omezí korupci.

Likvidace korupčních vazeb rovná se snazší prosazování opatření výhodných pro lidi, přírodu i ekonomiku nikoliv pouze pro jednotlivé politiky nebo byznysmeny. Zákony by tak například pomohly zabránit vzniku složitého spletence kmotrů na Šumavě - ti společně usilují o předání míst dosud ponechaných divoké přírodě a výletníkům do rukou těžařských společností a sporných developerských projektů.

AKCE
Týdny pro les a divočinu na Kralickém Sněžníku

Přidejte se k tradičním Týdnům pro les a divočinu, které pořádá Hnutí DUHA už po šestnácté. Týdenní pracovně-vzdělávací kempy jsou určeny všechny, kteří chtějí pomáhat přírodě a prožít týden v krásném prostředí při smysluplné práci.

Chcete poznat drsnou krásu horského masivu Králický Sněžník? Bez elektřiny, bez tekoucí vody. Jen hory, práce a vy.

Přihlaste se na Týden pro les a divočinu Kralický Sněžník. Akce proběhne v termínu 11.-18. srpna Ubytování a strava jen za symbolický poplatek.

Více informací a další termíny Týdnů pro les a divočinu najdete na webu.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí