zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyhláška o kácení stromů je protizákonná

18.07.2013
Příroda
Vyhláška o kácení stromů je protizákonná

Strana zelených nesouhlasí s novelou vyhlášky ministerstva životního prostředí o ochraně dřevin, která právě vyšla ve Sbírce zákonů. Podle vyhlášky už majitel oplocené zahrady nebude muset ve správním řízení žádat o povolení pokácet stromy na svém území. Jedinou výjimkou budou památkově chráněné stromy.

"Legislativní rada vlády označila vyhlášku za protiprávní, podle ní překračuje zmocnění stanovená zákonem o ochraně přírody a krajiny. Z textu zákona jednoznačně plyne, že vyhláška má stanovit buď velikost dřeviny, nebo jinou charakteristiku dřeviny (nikoli tedy charakteristiku pozemku, na kterém roste) jako kritérium pro to, zda se má, nebo nemá vyžadovat povolení. Odcházející ministr životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) vyhlášku přesto podepsal. Jedná se o bezprecedentní pošlapání právního státu," říká senátorka Eliška Wagnerová.

"Legislativní rada vlády potvrdila, že zavedení nových kritérií jako oplocený pozemek či pozemek u bytového domu již na první pohled zakládají řadu nejasností. To znamená nejistou právní situaci nejen pro úředníky odborů životního prostředí, ale i pro občany a podnikatele. Vyhláška jim situaci neulehčí, ale naopak vyvolá řadu sporů, co je a není oplocení, zda se pozemek nachází u bytového domu, nebo ne a tak dále," upozorňuje předseda SZ Ondřej Liška.

"Vyhláška jednoznačně nadřazuje zájmy soukromé nad veřejné. Stromy mají pro životní prostředí v městech velký význam - nejen estetický, produkují také kyslík, zachycují prach, tlumí hluk a působí v horkém létě jako klimatizace, kterou však není třeba - na rozdíl od té lidmi vyrobené - připojit do zásuvky elektrického proudu. Jejich zachování je ve veřejném zájmu," uvádí členka Předsednictva SZ a místostarostka Prahy 12 Eva Tylová a dodává " Ve hře byla i možnost kácet bez povolení pouze ovocné stromy v zahradách, což by bylo i podle legislativní rady vlády v souladu se zákonem. Tato úprava by ulehčila občanům péči o zahradu a zároveň zamezila zneužití developery při zástavbě zelených ploch ve městech. Ministr Chalupa však této možnosti nevyužil."

"V takzvaných oplocených zahradách nerostou pouze ovocné stromy u rodinných domů, ale i velice hodnotné stromy v zahradách s parkovými úpravami, které byly založeny na počátku minulého století či dříve. Vyhláška úplně rezignuje na jejich ochranu," vytkl navrhované právní úpravě již při její přípravě místopředseda SZ Martin Bursík, pod jehož vedením ministerstvo životního prostředí chránilo stromy daleko razantněji.

Strana zelených upozornila na problematickou vyhlášku už v jejím "zárodku" - trváme na tom, že nezpochybňujeme soukromý majetek, kterým argumentuje ministr v demisi Chalupa. V případě stromů je pro nás ale důležitější jejich přínos pro přírodu, nekácet svévolně stromy je ve veřejném zájmu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí