zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Příjemci podpor na OZE možná budou muset zveřejňovat vlastníky

16.08.2013
Energie
Příjemci podpor na OZE možná budou muset zveřejňovat vlastníky

Příjemci peněz na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů by měli od příštího roku prokazovat svoji vlastnickou strukturu. Počítá s tím doporučení, které dnes přijal sněmovní hospodářský výbor k vládní novele zákona o podporovaných zdrojích energie. Novela má především zkrátit podporu nových zdrojů. Navrhované zvýšení průhlednosti vlastnické struktury se má týkat již podpory vyplácené od příštího roku. O návrhu ještě musí rozhodnout celá Sněmovna.

"Chceme rozsvítit na ty vlastníky, aby nebyli skryti pod nějakými akciovými společnosti na Kypru," řekl novinářům předseda výboru Milan Urban (ČSSD), který návrh vznesl. Podpořilo ho 11 přítomných členů výboru. Podle něj by toto opatření nemělo mít retroaktivní dopad. "Ten návrh říká, že kdo chce o žádat o podporu, o dotaci od 1. 1. 2014, tak musí předložit transparentní vlastnictví," popsal svůj návrh. "Pokud to nedoloží, tak žádnou dotaci nedostane," dodal.

Dnešní usnesení výboru se týká hlavně toho, že se od příštího roku nebude poskytovat podpora novým obnovitelným zdrojům energie. Jde o zdroje, které získají stavební povolení až po roce 2014. "To znamená: šlapeme na brzdu pro nové obnovitelné zdroje a poplatek pro ně," řekl Urban. Návrh podle něj také obsahuje přechodné období, aby rozestavěné elektrárny mohly být dokončeny.

Podle Jana Bureše (ODS) umožní návrh těm, kteří mají rozestavěné zdroje, aby je dokončili do roku 2015. "Ten původní návrh ministerstva byl do roku 2014," podotkl. "Myslím si, že to je správně. Kdo má stavební povolení, kdo má autorizaci, má mít šanci to dostavět," dodal. Snižuje se také horní hranice příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů na 495 korun za megawatthodinu, stejně jako s tím počítá vládní návrh.

Návrh výboru počítá i se srážkovou daní pro solární elektrárny ve výši deseti procent. Členové výboru však současně přijali návrh Karla Šidla (KSČM), aby se výjimka pro placení solární daně posunula vzhůru, nyní ji nemusí platit zdroje do 30 kilowatt, nově by ji měly platit zdroje až od 300 kilowatt.

Vládní novela v předložené podobě počítá s tím, že od příštího roku klesne sazba odvodu z elektřiny v případě výkupní ceny z 26 procent na deset procent, v případě zeleného bonusu klesne z 28 na 11 procent. Marek Lang z Asociace pro energetickou soběstačnost členy výboru varoval, že desetiprocentní solární daň může přivést až 30 procent firem ke krachu. Upozornil, že výnos z této daně je okrajový ve srovnání s riziky, která může přinést.

Sněmovna by mohla vládní novelu projednat ve druhém čtení, kdy poslanci můžou vznášet své pozměňovací návrhy, už v úterý odpoledne. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková vyjádřila obavy, že pokud bude pozměňovacích návrhů příliš mnoho, mohl by zákon přinést negativní dopady na ekonomiku.

Martin Neliba

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí