zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Rakovnicku dva roky bojují proti šíření nepůvodních rostlin

15.08.2013
Příroda
Na Rakovnicku dva roky bojují proti šíření nepůvodních rostlin

Druhým rokem se snaží svaz ochránců přírody společně s Lesy ČR bojovat proti šíření nepůvodních druhů rostlin na Rakovnicku. Takzvané invazivní druhy rostlin, jakými jsou například křídlatky, netýkavka nebo bolševník, vytlačují původní rostliny a narušují biologickou rozmanitost v přírodě. ČTK o tom dnes informovala Kateřina Adámková z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

"Křídlatky, netýkavka žláznatá i bolševník velkolepý se řadí mezi takzvané invazivní druhy. Nejsou u nás původní, ale jsou schopny se v našich podmínkách rychle šířit. Přitom vytlačují původní rostliny a představují tak velké nebezpečí pro naši biodiverzitu," uvedla Adámková.

Spolupráce Lesů ČR a ochránců přírody zaměřená na likvidaci invazivních druhů rostlin v povodí Rakovnického potoka a Klíčavy trvá letos druhým rokem. Proti těmto druhům rostlin bojují na přibližně 280 kilometrech čtverečních.

"Je známo, že boj s těmito rostlinami je během na dlouhou trať. I po jejich úspěšné likvidaci je nutné původní lokality ještě několik let sledovat. Po loňských zásazích zanikla přibližně polovina lokalit bolševníku a všechny lokality netýkavky. Křídlatky na většině lokalit částečně obrůstaly," dodala Adámková. Letos jsou již všechny oblasti s výskytem bolševníku ošetřeny, práce v lokalitách křídlatek budou zahájeny tento měsíc.

Likvidace invazivních rostlin v povodí Rakovnického potoka a Klíčavy je jedním z více než dvou set projektů Národního programu Ochrana biodiverzity ČSOP, podpořených ministerstvem životního prostředí a státním podnikem Lesy České republiky.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí