zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zeptejte se přírodovědců - Proč komáři (samice) bodají jenom k večeru a v noci?

21.09.2013
Příroda
Zeptejte se přírodovědců - Proč komáři (samice) bodají jenom k večeru a v noci?

Odpovídá: RNDr. Iva Kolářová, Ph.D., katedra parazitologie PřF UK


Máte pravdu, že krev sají pouze samice komárů. Samci se na rozdíl od nich živí rostlinnými šťávami. Samice však potřebují více energie, hlavně pro tvorbu vajíček. A energii jim poskytuje právě krev.

Na světě žije mnoho rodů a druhů komárů. Zoologové je řadí mezi dvoukřídlý hmyz (řád Diptera), a to do čeledi komárovitých (Culicidae).

Tak jako existuje více druhů komárů, existuje i více strategií pro sání krve. Některé druhy preferují sání na lidech, některé neopovrhnou jinými savci, další se specializují na ptáky. Známe komáry, kteří sají pouze venku, i takové, kteří jsou schopni sát v uzavřených prostorách stájí či našich domovů.

Jednotlivé rody komárů se liší také denní dobou, kdy samice hledají své hostitele. Není to pouze k večeru, v noci nebo za svítání - určité druhy mohou sát krev i přes den.

Řada druhů ovšem skutečně preferuje podvečer a svítání. Ale proč? Důvodů může být hned několik. Za prvé, komáři jsou malí a musí velmi dobře hospodařit s vodou ve svém drobném tělíčku, aby nevyschli. Proto se vyhýbají přímému slunci. Přes den raději odpočívají někde ve stínu, pěkně v chládku, ideálně v místě s vyšší vlhkostí. Za soumraku a za svítání jsou naopak teplota i vlhkost ideální, takže samička může vyrazit z úkrytu hledat potravu.

S tím souvisí další důvod - povětrnostní podmínky. Komáři nejsou nijak dobří letci a silnější vítr je může snadno odfouknout. Navečer se vítr zklidňuje, komáři mají tedy optimální podmínky k letu a současně i k pátrání po hostiteli. Toho hledají především podle koncentrace oxidu uhličitého ve vydechovaném vzduchu. Díky receptorům pro oxid uhličitý mohou svou oběť vystopovat i na poměrně velkou vzdálenost, ale pouze když je povětrnostní situace ideální.

alt: Komár pisklavý (*Culex pipiens*), druh běžně se vyskytující v České republice. Zdroj Wikimedia Commons, autor BARILLET-PORTAL David, Bordeaux, FRANCE. Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported. Komár pisklavý (Culex pipiens), druh běžně se vyskytující v České republice. Zdroj Wikimedia Commons, autor BARILLET-PORTAL David, Bordeaux, FRANCE. Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.

Roli hrají také ztížené podmínky pro predátory během noci. Ať už jde o člověka, který potmě hůře vidí a svědění ho upozorní na nechtěnou návštěvu, až když je komár pryč, nebo třeba hmyzožravého ptáka, který v noci spí a tudíž pro komáří samičku nepředstavuje na pár hodin nebezpečí.

Teď už komářici stačí jen vyhnout se netopýrům, lelkům a jiným nočním nepřátelům, doufat, že nic po cestě není ošetřeno insekticidem či repelentem, najít díru v síťce proti hmyzu, a konečně si pochutnat na krvi spícího hostitele.

alt: Komár tygrovaný (*Aedes albopictus*). Zdroj Wikimedia Commons / Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library, autor James Gathany. Volné dílo (public domain). Komár tygrovaný (Aedes albopictus). Zdroj Wikimedia Commons / Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library, autor James Gathany. Volné dílo (public domain).

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí