zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

JAR postaví opět tepelnou elektrárnu

06.09.2013
Energie
JAR postaví opět tepelnou elektrárnu

Vláda JAR schválila 22. srpna 2013 záměr státní energetické společnosti ESKOM vybudovat novou tepelnou elektrárnu. Její parametry a financování mají být stanoveny v další fázi. Práce by s největší pravděpodobností měly začít hned poté, co budou dokončeny oba dva současné projekty, Medupi a Kusile, tzn. v horizontu roku 2018.

Toto rozhodnutí samo o sobě nemůže vyřešit aktuální nedostatek instalované kapacity, jelikož do doby, kdy by mohla být nová elektrárna zprovozněna, ESKOM bude muset začít vyřazovat starší infrastrukturu, která už přesluhuje za hranicí původně plánované životnosti. Přitom ve strategickém dokumentu JAR s výhledem do r. 2030, tzv. Národním rozvojovém plánu (NDP), je stanovena řada cílů v oblasti reindustrializace a zlepšování životních podmínek obyvatelstva, které znamenají značný růst energetických nároků.

Již delší dobu se proto čeká na komplexní rozhodnutí o výstavbě dalších jaderných elektráren, s nimiž teoreticky energetická politika JAR počítá, a/nebo příklon k výrobě elektrické energie ze zemního plynu, převážně dováženého z Mosambiku, ve výrazně větším měřítku než doposud.

Vláda JAR se také opět vrátila k otázce využívání břidlicového plynu a projednala některé aspekty povolovacího řízení. V r. 2012 bylo zrušeno moratorium na těžbu břidlicového plynu v JAR, avšak dosud nebyla udělena žádná licence. Čeká na ni např. firma Royal Dutch Shell pro oblast Karoo.

Kontaktní informace:

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí