zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vybírat pro obec vhodné koše není okrajové téma

11.09.2013
Odpady
Urbánní ekologie
Vybírat pro obec vhodné koše není okrajové téma

Není koš jako koš. Zejména jde-li o odpadkové koše pro veřejná prostranství. Ing. Miroslav Starý, majitel a designér ve společnosti Urbania, s. r. o., která vyrábí a prodává široký sortiment prvků městského mobiliáře, upozorňuje na to, že ještě před několika lety se vyráběly hlavně kovové koše či kovové v kombinaci se dřevem. Ačkoliv se Miroslav Starý sám řadí mezi příznivce tradičních materiálů, nepopírá výhody plastových košů, jež se stále více prosazují. >>Ty lepší se vyrábějí z velice pružného materiálu, který odolá i značně hrubému zacházení. Nekorodují, nehoří, jsou lehké pro ty, kdo je vysypávají - a pokud výrobce u návrhu přemýšlel, jen těžko na ně nalepíte nějaký plakát,<< říká.

Mají-li mít koše klasický nebo moderní vzhled, by Miroslav Starý ponechal na architektech. >>Na každé místo se hodí jiný typ. Spíš záleží na finančních možnostech investora. Krásný, odolný a zároveň levný koš určitě nikde neseženete. Chci-li městu pořídit pěkné robustní koše, volím kov, což však nebude laciné. Naopak levný koš nebude robustní - a nejspíš ani ne z kovu.<<

Podle majitele firmy Urbania se radnici vyplatí, promluví-li si nejprve s těmi, kdo s koši v dané lokalitě denně pracují či se tam starají o úklid. Ti nejlépe vědí, který koš bývá přeplněný, kde chybí koš úplně či kde a jak koše poškozují vandalové. Mohlo by to hodně napovědět o tom, jak velké a jak robustní koše vybrat a také, z jakého materiály by měly být zhotoveny. >>Do některých lokalit, bych doporučil koše na tříděný odpad. Není nutné, aby byly tři. Stačilo by přidat koš na plast, který se v přírodě rozkládá velice dlouho. Papír v komunálním odpadu příliš nevadí,<< míní Miroslav Starý.

Zkušenost Urbanie potvrzuje, že řada obcí a měst teprve až dodatečně zjistí, že si objednala málo košů či koše s malým objemem. Skutečnou katastrofou však bývá, nechá-li radnice mobiliář navrhnout architektovi, jemuž chybějí zkušenosti s reálnou výrobou. >>Tak vznikají návrhy, kdy lavička váží metrák nebo kdy ve stojanu na kola většina jízdních kol nestojí. Právě nedávno mě pobavil natolik předimenzovaný koš, že jsem musel poptat firmu, která mj. vyrábí lžíce na bagry. Nikdo jiný to totiž nebyl schopen vyrobit. Přitom by stačilo, kdyby se architekt spojil s některou z firem, které se výrobou mobiliáře zabývají, a poradil se s ní, co je vhodné a co už nikoliv,<< uzavírá majitel společnosti Urbania.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí