zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatelé Jablonce mohou žádat dotace a půjčky na stavbu čističek

24.09.2013
Čištění odpadních vod
Urbánní ekologie
Obyvatelé Jablonce mohou žádat dotace a půjčky na stavbu čističek

Obyvatelé Jablonce nad Nisou mohou do konce října žádat o dotace a půjčky na výstavbu domovních čistíren odpadních vod. Radnice má ve fondu pro tento účel připraveny dva miliony korun, vyčerpané ani zdaleka nejsou. Zatím přišlo 44 projektových záměrů a 11 žádostí o dotaci, zastupitelé dosud rozdělili necelých 362.000 korun, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Markéta Hozová. O dotace a půjčky mohou žádat jak majitelé rodinných domů, tak domy bytové.

Celkové náklady na malou domovní čistírnu se pohybují kolem 100.000 korun. Žadatel může dostat jako dotaci až polovinu způsobilých výdajů, maximálně ale 50.000 korun na jeden byt. Podmínkou přidělení dotace je vlastní podíl žadatele na financování. Pokud lidé nemají dost peněz, mohou si od města ještě výhodně půjčit. "Dříve město půjčovalo nejvýše 30.000 korun, dnes nabízí půjčku do výše rozdílu mezi celkovými náklady akce a dotací," uvedla vedoucí oddělení dotací Iveta Habadová. Půjčka je na pět let s úrokem 2,45 procenta.

Dotace a půjčky poskytuje radnice z Fondu na zlepšení úrovně bydlení, z něhož město obyvatelům půjčuje už od roku 1994. Kvůli malému zájmu ho chtělo ještě před rokem zrušit, pak se ale nabídku naopak rozšířilo. Zřízením nového programu reagovala radnice na poptávku obyvatel některých, hlavně okrajových částí Jablonce. "Inspirace byla hlavně z oblasti U Staré lípy, kde už dlouhou dobu obyvatelé čekají na řešení kanalizace. Ale bohužel těch objektů je tam velmi málo, takže investice by na počet objektů byla příliš velká," vysvětlil primátorův náměstek Petr Vobořil (Domov nad Nisou).

Podobný projekt připravila i Česká Lípa, podpora je ale určena jen majitelům domů v části Častolovice. Radnice tam původně chtěla vybudovat kanalizaci, stálo by to ale kolem 50 milionů korun, na čistírny dá nejvýše desetinu. Od města mohou lidé na malou čistírnu odpadních vod získat až 85 procent uznatelných nákladů, nejvýše ale 100.000 korun. Žádosti mohou lidé podávat do 30. září. Pro ty, kteří to nestihnou, je další termín do 31. prosince, řekla dnes ČTK mluvčí českolipské radnice Kristýna Brožová. Pokud se projekt osvědčí, chce ho radnice rozšířit do dalších přidružených obcí, které patří pod město a nemají vybudovanou kanalizaci.

Leona Vacková kš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí