zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lučních motýlů ubývá

26.10.2013
Příroda
Lučních motýlů ubývá

Velikost populací lučních motýlů v evropských zemích se během uplynulých dvou dekád snížila téměř na polovinu, uvádí zpráva Evropské agentury pro životní prostředí (EEA). Jedná se o alarmující zjištění, neboť motýli jsou považováni za reprezentativní indikátor trendů pozorovaných u ostatních suchozemských druhů hmyzu, které dohromady tvoří okolo dvou třetin všech živočišných druhů vyskytujících se na celém světě. Znamená to, že motýli jsou vhodným indikátorem vývoje biodiverzity a celkového zdraví ekosystémů.

Lučních motýlů ubývá, neboť se snižuje rozsah jejich původních lučních stanovišť. Tento nepříznivý trend má dvě hlavní příčiny. V oblastech vhodných k zemědělskému hospodaření jde o intenzifikaci zemědělství, jehož důsledkem jsou rozsáhlé uniformní bloky orné půdy a pastvin s minimální biodiverzitou, navíc motýli jsou citliví k pesticidům, které intenzivní zemědělství často používá. Druhým faktorem je naopak opouštění půdy a její ponechání ladem v regionech, kde se zemědělství kvůli přírodním podmínkám (hory, nevhodné klima) ekonomicky nevyplácí. Půda ponechaná ladem postupně zarůstá dřevinami a luční ekosystém tak zaniká.

Indikátor lučních druhů motýlů posuzuje vývoj populací celkem 17 druhů motýlů v letech 1990 až 2011. Indikátor využívá data národního monitoringu motýlů v 19 zemích napříč Evropou.

Původní znění aktuality EEA v angličtině je možné nalézt zde, plné znění zprávy EEA, která vyhodnocuje tento indikátor, je k dispozici zde.

Zdroj: CENIA

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí