zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Energetická účinnost jako nový zdroj: do 20 let porazí ropu

18.11.2013
Energie
Energetická účinnost jako nový zdroj: do 20 let porazí ropu

V energetice přestávají platit staré pravdy. Ekonomický růst nemusí být spojen se zvyšující se spotřebou energie a růstem emisí CO2 a energetická účinnost postupně svým významem předčí tradiční energetické zdroje, vyplývá z Výhledu světové energetiky 2013(WorldEnergy Outlook 2013), který dnes vydala Mezinárodní energetická agentura (International EnergyAgency). Ta také varuje, že ti, kteří dobře neodhadnou budoucí trendy, mohou dělat špatná strategická a investiční rozhodnutí.

Podle predikce investic v letech 2013 až 2035bude energetická účinnost nejperspektivnějším odvětvím s celkovými investicemi 8,1 biliónu dolarů. Do obnovitelných zdrojů mají směřovat investice ve výši 6,1 biliónu dolarů a dojádra pouze 0,9 biliónu dolarů, tedy 9x méně než do energetické účinnosti.

Význam energetické účinnosti ve světovém energetické mixu stále roste. Jedná se o jediný "zdroj", který je bezpečný - tedy nezvyšuje závislost států na nestabilních politických režimech ani neohrožuje zdraví a životy lidí - a zároveň přispívá k ekonomickému rozvoji bez znečištění životního prostředí.

Ukazuje se, že světové i evropské cíle a politiky vedoucí ke zvyšování významu energetické účinnosti fungují. Je proto nezbytné připravit funkční strategie pro jednotlivé sektory jako jsou průmysl, doprava nebo budovy.

Jak vyplývá z dnes zveřejněného materiálu, bez dlouhodobé strategie a postupných cílů pro zvyšování energetické účinnosti využijeme potenciál uvedených sektorů pouze z jedné třetiny. Nejhůře jsou na tom budovy, kde bez promyšlených programů podporujících energeticky úsporné renovace hrozí využití pouze necelé jedné pětiny celkového potenciálu zvyšování energetické účinnosti.

Mezinárodní energetická agentura vydává Výhled světové energetiky každý rok na podzim. Už podruhé věnuje energetické účinnosti stejnou pozornost jako ostatním zdrojům a dokonce ji nazývá hlavním alternativním palivem. Za poslední rok vydala ještě další tři publikace, které se tomuto odvětví věnují. Například v EnergyEfficiency Market Outlook říká, že již v roce 2011 se do energetické účinnosti celosvětově investovalo 300 miliard dolarů, tedy srovnatelně jako do fosilních nebo obnovitelných zdrojů.

Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance oborových asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví, říká:

"Dnešní svět se rychle mění, což potvrzuje i Mezinárodní energetická agentura, když uznává roli energetické účinnosti jako plnohodnotného a konkurenceschopného energetického "zdroje". Aktualizovaný návrh Státní energetické koncepce ČR připravený Ministerstvem průmyslu a obchodu zatím však nové trendy v energetice spíše opomíjí a význam energetické účinnosti nelogicky marginalizuje. Kapitolu věnovanou energetické účinnosti totiž sice obsahuje, ale je naprosto nedostatečně rozpracovaná."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
INISOFT s.r.o.
1
12. 2020
1.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
8
12. 2020
8.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí