zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektrowin: Češi letos odevzdají více starého elektra než loni

13.12.2013
Zpětný odběr
Elektrowin: Češi letos odevzdají více starého elektra než loni

Češi stále zodpovědně odevzdávají staré vysloužilé elektrospotřebiče. Letos lidé ke zpětnému odběru a recyklaci odevzdali o pět procent víc elektrozařízení než loni. Zároveň to bylo víc než vyžaduje evropská směrnice, tedy čtyři kilogramy na osobu. Jen prostřednictvím kolektivního systému Elektrowin, který zajišťuje zhruba polovinu sběru starého elektra v ČR, se letos dostane ke zpracovatelům přes 26.000 tun tohoto materiálu. Firma to dnes uvedla na tiskové konferenci.

"Čísla budou ještě zpřesněna k 31. prosinci, už teď je ale jasné, že se nám podařilo zlepšit výsledky roku 2012 nejméně o pět procent," uvedl předseda představenstva společnosti Jaroslav Holakovský. Zlepšení výsledků navzdory nepříznivým ekonomickým podmínkám se podle něj podařilo dosáhnout především díky opatřením na podporu zpětného odběru.

Češi jsou podle Holakovského v této oblasti premianty mezi obyvateli všech zemí, které přistoupily k Evropské unii v roce 2004. Stanovenou kvótu splnili jako jedni z prvních.

Pevná kvóta platná pro všechny členské země EU bude od roku 2016 nahrazena výpočtem. "Bude třeba vysbírat 45 procent množství spotřebičů, které bylo průměrně uvedeno na trh za poslední tři roky," dodal generální ředitel Elektrowinu Roman Tvrzník.

Česko se řadí ke 13 zemím, kterým na základě výsledků zpětného odběru do splnění nových kvót ještě menší či větší množství chybí. Češi se s ohledem na prodeje nových spotřebičů budou muset zlepšit o 2,3 kg. Nejhůř je na tom Francie s -3,81 kilogramy, Španělsko (-3,19 kg) a Velká Británie (-2,62 kg). Údaje byly podle Elektrowinu zveřejněny na mezinárodní konferenci WEEE Forum ve Stockholmu v září.

Normy splní v předstihu pouze pět evropských států. Dominují mezi nimi skandinávské země, které jsou ve zpětném odběru elektrospotřebičů tradičně na špici. Švédové mají k dobru 7,55 kilogramu, Norové 5,38 kilogramu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí