zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Malé elektrospotřebiče trápí i Plesnou

24.01.2014
Zpětný odběr
Malé elektrospotřebiče trápí i Plesnou

Od počátku loňského prosince zná druhý ročník soutěže EZ - Liga Karlovarského kraje své vítěze. Nejefektivněji staré elektro třídí obyvatelé Plesné na Chebsku. Od listopadu 2012 do října 2013 v tomto dvoutisícovém městě v průměru na každého obyvatele vybrali téměř 4,5 kg vysloužilých spotřebičů.

Soutěž je společným projektem Karlovarského kraje a společnosti ASEKOL nazvaným >>Rozvoj sběru použitých elektrozařízení<<. Tajemník městského úřadu Ing. Vladimír Mačička však přiznává, že Plesné k vítězství v soutěži pomohla skutečnost, že město odevzdalo do systému zpětného odběru elektrozařízení část spotřebičů, které byly sebrány v roce 2012.

Město zřídilo místo zpětného odběru, které občanům slouží vždy tři dny v týdnu. Přesto se nejvíce elektrospotřebičů v Plesné nasbírá při tzv. hromádkách, pořádaných každé pololetí. Vladimír Mačička potvrdil, že i v Plesné jsou příslovečnou Achillovou patou zpětného odběru elekrozařízení malé spotřebiče, jejichž sběru se příliš nedaří.

Ve městě nyní běží výběrové řízení na výstavbu sběrného dvora, od něhož si tam slibují, že v budoucnosti pomůže ještě více zlepšit sběr a nákladání s odpady.

>>Z výsledků průzkumu, který nechala zpracovat společnost ASEKOL, vyplývá, že v domácnostech se nachází zhruba 18,5 mil. kusů nepožívaných či nefunkčních elektrospotřebičů starších osmi let. Některé jistě ještě mohou posloužit, ale většina z nich by měla putovat k recyklaci. >>Chceme města a obce motivovat k podpoře rozvoje sběru a recyklace elektroodpadu a zároveň odměnit ty, které jdou celému kraji příkladem,<< uzavřel Ing. Václav Jakubík, radní pro životní prostředí a zemědělství Karlovarského kraje.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí