zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přesazovat lze také vzrostlé stromy

26.01.2014
Příroda
Urbánní ekologie
Přesazovat lze také vzrostlé stromy

Přesazování vzrostlých stromů? O své zkušenosti, jak na to, se může podělit Městská část Praha 13.

Stává se, že některé stromy byly vysazeny na místa, kde se jim úplně nedaří nebo časem začnou něčemu překážet. Není vždy nutné takové vzrostlé stromy pokácet, existuje možnost, jak je přesadit. Své o tom vědí na odboru životního prostředí MČ Praha 13, kde tak poprvé učinili na jaře loňského roku (šlo o dva jehličnany, které se bez problémů ujaly) a poté ještě v listopadu, kdy se přesazovaly listnáče (viz foto).

>>Tímto způsobem postupujeme tehdy, je-li strom v dobrém zdravotním stavu a musel by se kácet z nějakých jiných důvodů, např. proto, že je v blízkosti jiných stromů, stavby nebo na nevhodném stanovišti,<< vysvětluje tiskový mluvčí MČ Praha 13 Samuel Truschka. A dodává, že jehličnaté stromy se přesazují v jarním období a listnaté stromy na podzim, po opadu listí.

K manipulaci se stromy byla použita speciální mechanizace Big John 65, která strom hydraulicky obklopí, vyrýpne a zvedne přímo ze země s kořenovým balem. Akci pro MČ Praha 13 provedla zahradnická firma (COVENANT zahrady a parky s. r. o.).

Cena za přesazení jednoho vzrostlého stromu se pohybuje kolem 10-15 tis. Kč. Záleží na jeho velikosti a dostupnosti v terénu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí