zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha chce akvizici Pražských služeb dokončit do tří měsíců

17.01.2014
Odpady
Urbánní ekologie
Praha chce akvizici Pražských služeb dokončit do tří měsíců

Jednání o akvizici společnosti Pražské služby chce město dokončit do tří měsíců. Za ovládnutí firmy zaplatí Praha kolem 750 milionů korun. V rozhovoru pro ČTK to řekl první náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09). Praha vyjednává především s firmou Northward Holding Limited, která vlastní 19,3 procenta akcií Pražských služeb.

Pražské služby se v Praze starají o svoz odpadu a úklid. Hlavní město drží 76,92 procenta akcií firmy. Zbytek patří šesti dalším subjektům. Největší část přitom vlastní právě Northward Holding Limited, která ji před časem koupila od skupiny Natland. Způsob, jakým chce město za zhruba šestinový podíl zaplatit, není znám. Už nyní je ale jasné, že část nákladů na koupi uhradí z nerozděleného zisku Pražských služeb.

"Připraveni jsme, nacenění je hotovo, model obchodu je také hotov," řekl Vávra. V současnosti město pracuje na budoucím rozdělení společnosti tak, aby mohla Praha prostřednictvím vlastní firmy zajišťovat svoz odpadu. Patrně kvůli tomu vznikne dceřiná společnost, kam budou převedeny komerční služby.

Podobně jako o ovládnutí Pražských služeb vyjednává Praha také o získání 100 procent Pražské plynárenské. Plynárenskou společnost chce následně rozdělit na obchod a distribuci, přičemž obchodní část by měl do půl roku získat strategický partner.

Hlavní město se dlouhodobě potýká s problémy se zajištěním svozu odpadu. Původní desetiletá smlouva s Pražskými službami skončila na konci roku 2011. Praha chtěla vybrat nového dodavatele, ale tendr kvůli pochybnostem zrušila. Od té doby několikrát po sobě smlouvu s Pražskými službami prodloužila.

Jana Hrubá

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí