zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna podpořila novelu o obalech, podle ekologů má nízké cíle

07.02.2014
Odpady
Sněmovna podpořila novelu o obalech, podle ekologů má nízké cíle

Sněmovna v dnešním úvodním kole podpořila návrh novely obalového zákona o recyklaci a celkovém využití odpadů z obalů do roku 2015. Cíle pro využití odpadů jsou podle ministerstva životního prostředí stejné jako nyní. Organizace Hnutí Duha je pokládá za nízké a upozorňuje na to, že Česko je již několik let s přehledem plní.
Vláda žádala o zrychlené schválení předlohy už v prvním čtení. Veto ale podaly kluby KSČM a Úsvitu, k nimž se připojily i frakce TOP 09 a Starostů a ODS. "Musíme brát v úvahu názory a obavy ekologických sdružení," uvedl předseda klubu KSČM Pavel Kováčik. Norma proto putuje do výboru pro životní prostředí, který bude mít na projednání jen pět dnů.

Navržené recyklační cíle jsou podle ministerstva kompromisem. Evropská komise prý avizuje, že bude brzy revidovat příslušnou evropskou směrnici, která by se promítla i do českého právního řádu. Dalším důvodem pro zachování současných cílů byla nejistota ohledně vývoje hospodářství, dodalo ministerstvo.

Hnutí Duha označilo předlohu bývalého úřednického kabinetu za podivnou. Celkový recyklační cíl obalů předloha stanoví pro rok 2015 na 55 procent, přičemž realita předloňského roku byla 70 procent, uvedlo. "Navrhovat recyklační cíle, které jsme splnili již před deseti lety, znamená recyklaci schválně aktivně brzdit," uvedl v tiskové zprávě Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

Předloha taky přejímá evropskou směrnici, která rozšiřuje názorné příklady konkrétních výrobků, zda mají nebo nemají být považovány za obaly. Členské státy ji měly do právních řádů začlenit do loňského září. Evropská komise už z Českem zahájila řízení pro porušení povinnosti.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí