zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do Prahy se vrací vzácný sokol stěhovavý, hnízdiště má na komíně ZEVO Malešice

16.02.2014
Příroda
Do Prahy se vrací vzácný sokol stěhovavý, hnízdiště má na komíně ZEVO Malešice

Odborníci z České společnosti ornitologické (ČSO) umístili na 180 metrů vysoký komín ZEVO Malešice novou hnízdní budku pro sokola stěhovavého. Až sokoli budku obsadí, půjde o teprve druhé hnízdiště sokola stěhovavého v Praze. Na celém území Česka hnízdí momentálně jen asi 60 párů těchto kriticky ohrožených dravců.

O umístění hnízdiště úspěšně jednali zástupci ČSO se společností Pražské služby, která ZEVO Malešice provozuje. "V okolí spalovny pravidelně pozorujeme samici sokola stěhovavého a komín ZEVO Malešice je podle nás pro zahnízdění velmi vhodným místem. Ptáky zde nikdo nebude rušit a budou zde mít dostatek potravy," uvedl Dušan Rak z ČSO. Hnízdní budku ornitologové umístili na druhý ochoz komína, nacházející se ve výšce 100 metrů.

"Společnost Pražské služby se dlouhodobě angažuje v ekologicky přínosných projektech. Jsme rádi, že můžeme tímto způsobem přispět k záchraně kriticky ohroženého druhu," komentuje rozhodnutí mluvčí Pražských služeb Julián Záhorovský

Sokol stěhovavý z českého území zcela vymizel v 60. a 70. letech minulého století. "Stalo se tak kvůli masivnímu používání pesticidu DDT. Sokoli u nás, stejně jako téměř v celé Evropě, vyhynuli - a až v posledních dvaceti letech se díky zákazu DDT a systematické ochraně začínají pomalu do Česka vracet," popisuje Dušan Rak. "Každý další hnízdící pár tohoto dravce tak považujeme za velký úspěch," dodává.

Doposud jediným pražským hnízdištěm sokola stěhovavého je komín teplárny v Michli, kde loni poprvé zahnízdil jeden pár tohoto dravce. Přirozená hnízdiště sokolů stěhovavých se nacházejí ve skalních biotopech, kterých v ČR není dostatek. Jejich nejčastější potravou jsou holubi.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí