zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

POZOR NA MOŽNÉ VZESTUPY HLADIN ŘEK

15.05.2014
Povodně
POZOR NA MOŽNÉ VZESTUPY HLADIN ŘEK
Severovýchod České republiky ve čtvrtek zasáhne vydatný déšť, který začne zvolna slábnout až v sobotu. Podle meteorologů hrozí povodně ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Nejvíce bude pršet v Beskydech a Jeseníkách.

Srážky budou zesilovat od východu během čtvrtečního odpoledne, pokračovat během pátku, v sobotu budou srážky na severovýchodě našeho území zvolna slábnout (ČHMÚ).

Nejvíce by mělo pršet na severním návětří Beskyd a Jeseníků, kde za 48 hodin (od čtvrtečního do sobotního poledne) napadne 80 až 120 mm srážek. V Moravskoslezském kraji mimo horských oblastí by mělo za stejné období napršet třicet až sedmdesát milimetrů, s tím, že podobná situace bude i v Orlických horách, kde bude nejvíc pršet v pátek a v noci na sobotu.

Kvůli vytrvalému dešti meteorologové vydali výstrahu před povodněmi, které mohou zasáhnout Zlínský,Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Stupeň nebezpečí je podle ČHMÚ vysoký. Hladiny řek, které tečou z Beskyd a Jeseníků, se začnou postupně zvedat ve středu a ve čtvrtek, výraznější změny zřejmě přijdou během čtvrteční noci a v pátek.

Předpokládá se dosažení četnějších prvních stupňů povodňové aktivity na tocích v povodí Bečvy, horní Moravy a Odry," uvedl pracovník ČHMÚ. Vyloučit nelze dosažení druhého stupně povodňové aktivity a na menších tocích i třetího. Mezi nejvíce postižené oblasti budou patřit povodí na návětrné straně Beskyd (povodí Bečvy a Olše) a povodí horní Moravy.

Kromě vydatných srážek varuje ČHMÚ před silným větrem, který bude na východě území ve čtvrtek a v pátek ráno v nárazech dosahovat rychlosti až 25 m/s (90 km/h), na Českomoravské vrchovině a na východě Pardubického kraje kolem 20 m/s (70 km/h). "Vzhledem k silnému větru lze očekávat lámání větví a zejména v oblastech s podmáčeným terénem i vyvracení stromů.

ZDROJ: http://zpravy.idnes.cz/, ČHMÚ, kráceno, upraveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí