zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dobrovolníci po celé ČR budou uklízet své okolí i černé skládky

17.05.2014
Odpady
Urbánní ekologie
Dobrovolníci po celé ČR budou uklízet své okolí i černé skládky

Proti černým skládkám se zaměřila dobrovolnická úklidová akce nazvaná Ukliďme Česko, která dnes vrcholí na mnoha místech republiky. Pořadatelé chtějí přimět občany k uklízení svého okolí a hlavně upozornit na dlouhodobě neřešený problém černých skládek. Inspirovali se ve známé mezinárodní akci Let's Do It!, která se pořádala ve více než 100 zemích za účasti 8,5 milionů dobrovolníků.

Města a obce budou mít zároveň příležitost uklidit černé skládky na svém území během jednoho dne i s pomocí dobrovolníků. Pokud by se skládka včas neodstranila, mohla by se rozrůstat, což by zvýšilo i budoucí náklady na její likvidaci. Součástí akce je i projekt www.zmapujto.cz, za dva roky v něm bylo nahlášeno více než 3000 černých skládek.

Do akce se přihlásily téměř tři stovky organizátorů a přes tisíc dobrovolníků, kteří uklízejí v místě svého bydliště nebo sídla své firmy. Mohou uklízet i černé skládky, které se zobrazují na elektronické mapě. Organizují se i přes sociální síť Facebook.

Do projektu se zapojily také odpadové firmy. Nabízejí například výhodnější svoz odpadu, nebo mimořádné slevy z cen na skládkách za uložení odpadů sebraných v rámci akce či levnější přistavení velkoobjemových kontejnerů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí