zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bartákův hrnec pro ekozelinářku Jitku

07.06.2014
Zemědělství
Biopotraviny
Bartákův hrnec pro ekozelinářku Jitku

Za účasti nestora ekologického zemědělství, Ing. Richarda J. Bartákabyl předán titul nejlepší ekologické hospodářce Ing. Jitce Píchové z Horních Ředic na Pardubicku a jejímu pomocníkovi - manželu Martinovi. Odborná komise Nadačního fondu Bartákův hrnec jí předala finanční podporu pro její další ekologické zelinaření. Z Bartákova hrnce, obtíženého nyní 22 cedulkami z hospodářství, kde se Hrnec vždy na rok pozdržel, se jí vysypaly dva tisíce desetikorun čerstvé ražby.

U příležitosti Mezinárodního roku rodinných statků vybrala komise Ing. Jitku Píchovou (z návrhů veřejnosti) zejména pro její vytrvalost a přesvědčení o správnosti své "ekologické" cesty. Ocenila i to, že pracuje na třech hektarech převážně sama a dbá na zachování rozmanitosti druhů pěstované biozeleniny a bioovoce. Biozeleninu pěstuje Jitka přibližně v padesáti druzích, dále pěstuje též biobylinky, zejména ty ke kuchyňské potřebě; prodává je čerstvé, sušené nebo jejich sazeničky v květináčích.

Mladá zelinářka získala nedávno pro svoji biozeleninu visačku "Kraj Pernštejnů - regionální produkt". Přirozeně se v jejím malém ekozelinářství snoubí dvojí kvalita: ekologicky šetrné pěstování a distribuce biozeleniny především do nedalekého okolí od místa vypěstování.
V zelinářství v Horních Ředicích si mohou zákazníci objednat biozeleninu na webových stránkách Jitky Píchové. Jitka vozí objednanou biozeleninu především do Pardubic či Chrudimi. Další zákazníci se mohou objednat a přijet do ekozelinářství - mimochodem přes upravenou a krásnou obec.
Cesta pro širší odbyt biozeleniny - například do restaurací nebo školních jídelen - teprve čeká na prošlapání. Je to škoda, že vede zatím neprostupným terénem... Proč by si ředičtí školáci nemohli dát ke svačině bioředkvičky, nebo poobědvat biobrambory s biošpenátem z nedalekého pole, ke všemu s puncem Bartákova hrnce a kraje Pernštejnů? Ještě by mohli zažít i malou exkurzi, jak se taková biozelenina pěstuje.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí