Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V biozelenině jsou pesticidy. Prý to nevadí

09.05.2010  |  zdroj: HN  |  96× přečteno      vytisknout článek

Potravinářská inspekce našla ve čtvrtině vzorků zakázané pesticidy. Obliba BIO jídla prudce stoupá. A počet výrobců bez oprávnění také.

Kontroloři státní zemědělské inspekce se loni vydali na nákupy BIO jídla. Náhodně vybrali pár BIO obchodů a BIO koutků v supermarketech po celé republice. "Potravinoví hlídači" donesli do laboratoří od všeho něco - zeleninu, rýži, ovoce či kečup, vše s certifikovaným logem BIO na obalu.

Z 39 testovaných vzorků deset nevyhovělo. Obsahovaly pesticidy. Tedy čtvrtina testovaných BIO potravin vůbec BIO potraviny nejsou.

Jsou to vůbec nejhorší výsledky, jaké kdy kontrola prokázala. Ještě předloni se našly chemické hnojivové látky jen u pěti vzorků z šedesáti, a ještě rok předtím to byly jen dva chemické nálezy ze čtyřiceti testovaných kusů. "Že se u některých vzorků prokázaly pozitivní nálezy, ještě neznamená, že budeme výrobce nějak stíhat nebo pokutovat," říká Martina Šmídtová, mluvčí inspekce. "Ani jeden nález totiž nepřekročil povolený limit. Kdyby ano, tak výrobek stáhneme z trhu, výrobci dáme pokutu a zahájíme správní řízení. Takhle to jen nahlásíme jeho vydavateli certifikátu," říká Šmídtová. Podle ní i to bude signál pro certifikační firmu, že na tohoto výrobce si má dát pozor.

"Pesticidy? Není možné!"

A pozor si jistě dá - pesticidy jsou látky, které zemědělci používají na tlumení a hubení rostlinných škůdců. Často bývají toxické a mohou způsobit leukemii či rakovinu. Na BIO farmách se proto zásadně nepoužívají, a proto také mohou být BIO rajčata i čtyřikrát dražší.

"Co? Ne, to nemohl být výrobce od nás!" reagoval při první zmínce o inspekci a pesticidech Vít Slavík, vedoucí certifikační firmy Biokont.cz. Je to jedna ze tří společností v Česku, které mají oprávnění vydávat označení BIO kvality s typickým zelenobílým logem. "Loni jsme odebírali desítky vzorků, předali jsme je na analýzu na Vysoké škole chemicko-technologické a nezjistili jsme nic," brání farmáře, za které ručí.

Pokud on jako vydavatel BIO odznaku zjistí jen náznak pesticidů, tak firma prý okamžitě odebírá certifikát.

"Bez certifikátu nemůže podnikat v BIO potravinářství. To si už hlídá ministerstvo zemědělství," ujišťuje Slavík. Pokud ministerská kontrola zjistí, že někdo podniká v BIO průmyslu načerno, je to podvod a hrozí mu pokuta do jednoho milionu. "Děje se to, firmy takhle platily statisíce," říká Slavík. Certifikační firma sama dělá pravidelné kontroly na farmách. Minimálně jednou za rok probíhá řádná ohlášená kontrola u každého farmáře, kterému certifikát vydala. "A pak děláme i neohlášené, namátkové kontroly. Pesticidy jsou v ekologickém zemědělství nepřijatelné," říká Slavík.

Možná podvod, možná vítr...

Na otázku, proč letos tak prudce poskočil počet pozitivních nálezů, mají odborníci společnou odpověď: BIO se dostává čím dál víc do módy a je stále lákavějším byznysem.

"V posledním roce nebo roce a půl se nám obrat zvýšil minimálně o 80 procent. Začíná to být hodně trendové, lidi chtějí kupovat zdravé potraviny," pochvaluje si úspěšný byznys Michal Duben, manažer sítě restaurací BioRestaurant. Jenže s tím, jak roste zájem, pořád více firem chce v BIO podnikat. "A tady narážejí. BIO jídlo musí splňovat velmi přísné normy. To se každému nevyplatí," shrnuje Šmídtová. Podle Víta se v takovém prostředí snadno může stát, že se mezi skutečné BIO farmáře "připlete pár podvodníčků". Ale evidentně jich je stále víc.

Na otázku, jestli certifikační firma na základě výsledků loňské kontroly případně někomu sebere BIO licenci, Slavík odpovídá váhavě. "To je těžké. Tak malé množství pesticidů, jaké našla loňská kontrola, totiž vůbec nemusí znamenat špatný úmysl. Stačí třeba, aby zafoukal vítr a popraškové hnojivo z normálního pole se dostane na sousední BIO políčko," líčí Slavík. "Nebo farmář koupí krmivo, kam výrobce přimíchal nějakou chemickou přísadu. To je chyba zase u výrobce," krčí rameny Slavík.

Jasno má jen medicína. Lékařské studie tvrdí, že tak mizivé množství pesticidů, jaké našla kontrola - tedy tisíciny a setiny miligramu, nemají na lidský organismus nijak významný vliv.

AUTOR: Zuzana Keményoá
AUTOR-WEB: www.ihned.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Reakce společnosti PRO-BIO na zprávy médií
Vyjádření společnosti PRO-BIO k výskytu pesticidů v biopotravinách

Zprávu o použití pesticidů v ekologickém zemědělství a jejich výskytu v biopotravinách uvedla 7. 5. 2010 televize PRIMA ve své hlavní zpravodajské relaci, zpravodajský server Hospodářských novin www.ihned.cz a mnoho dalších.
TV PRIMA uvedla informaci o výskytu pesticidů také v našem výrobku.
Forma a způsob, kterými byly v uvedených médiích prezentovány informace ze "Zprávy o výsledcích plánované kontroly cizorodých látek v potravinách v roce 2009" Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), zásadně a naprosto neopodstatněně poškozují dobré jméno naší společnosti a její téměř dvacetileté průkopnické snažení o rozšíření kvalitních biopotravin na českém trhu.

Vzhledem k tomu, že tyto informace považujeme za zcela zkreslující a zavádějící, zaslali jsme médiím následující stanovisko s požadavkem, aby nám byl poskytnut odpovídající prostor pro náležitou reakci.

1) Nalezená množství pesticidů, které zaznamenala SZPI v biopotravinách, se v některých případech pohybovala na hranici detekovatelnosti. Limitní množství, která jsou však pro tato rezidua povolena u běžných (konvenčních) potravin, jsou mnohonásobně vyšší (Nařízení ES 396/2005). Přestože detekovaná množství ve většině uváděných případů nedosahovala ani setiny či dokonce tisíciny z povolených limitních množství, způsob, jakým byla prezentována médii, vytváří dojem, že biopotraviny obsahují zdraví škodlivé jedy!

2) Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nalezla v našem produktu ultrastopové množství piperonyl butoxidu, což je pomocná látka (tzv. pesticidový synergista), která nemá insekticidní účinky, není tedy pesticid. Piperonyl butoxid je obsažen ve většině přípravků na bázi přírodního pyrethrinu - tj. látky, která je v ekologické produkci povolena Nařízením Komise (ES) č. 889/2008, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Rady (ES) č. 834/2007.
Přípravky na bázi přírodního pyrethrinu se používají např. proti živočišným škůdcům a na asanaci skladů. Stejnou látku obsahují také běžné přípravky proti hmyzu a repelenty, které mnoho lidí aplikuje přímo na pokožku, nebo je nechává vypařovat v pokojích svých dětí.
Odborníci na problematiku pesticidů z nezávislé laboratoře se vyjádřili takto: " s ohledem na velmi nízké nálezy může jít o neúmyslný přenos ultrastopového množství diskutovaného kontaminantu".

Je alarmující, jak neprofesionální a klamavé jsou uvedené zprávy o pesticidech. Dnes se zcela otevřeně a na vysoce odborné úrovni diskutuje nad možným vlivem reziduí a některých potravinářských aditiv a jejich možné kumulace v lidském organismu. Od letošního roku jsou dokonce některé z těchto dříve běžně užívaných látek v potravinách v EU zakázány. Je tedy naprosto s podivem, že biopotraviny, které prokazatelně obsahují těchto látek zcela zanedbatelné množství nebo je vůbec neobsahují, budí tolik negativních emocí.

Zkreslující forma zpravodajství je pro nás naprosto neakceptovatelná. Dopad těchto zpráv na veřejnost, na její důvěru v kvalitu biopotravin a v celý systém ekologického zemědělství je natolik zásadní a natolik poškozuje naši společnost, že jsme nuceni podniknout kroky, které povedou k podání trestního oznámení na původce zprávy.

Za společnost PRO-BIO, obchodní společnost s r.o. Ing. Martin Hutař, ředitel společnosti
vloženo: 18.05.2010 16:18     vložil: PRO-BIO Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist