Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Podpora českých včelařů a vznik bioregionů zajistí vyšší kvalitu biomedu v České republice

20.05.2012  |  27× přečteno      vytisknout článek

Podpora českých včelařů  a vznik bioregionů zajistí vyšší kvalitu biomedu v České republice

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců již mnoho let napomáhá k tomu, aby produkce biopotravin dostupná na českém trhu byla vždy jen v té nejvyšší kvalitě. Stopové prvky pesticidů objevené časopisem dTest v některých vzorcích biomedu poškozují důvěru spotřebitelů v celý systém produkce biopotravin. Situaci neprospělo ani to, že ze zpráv prezentovaných veřejnosti ve valné většině případů "vypadla" informace, že se jednalo o velmi nízká množství pesticidů, které se v konvenční produkci vyskytují v daleko vyšších koncentracích.

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců vnímá celou situaci jako závažnou.
"Za sebe, jako biospotřebitele mohu říci, že celá situace s rezidui pesticidů v biomedech mě velmi mrzí. Osobně bych si med v supermarketu nekoupila, protože nevím, odkud med pochází a kde jsou včelstva umístěná, což je ale pro jeho kvalitu rozhodující. Je mi však jasné, že zákazníci ve městech potřebují alternativu dostupnou i v běžné prodejní síti. Vnímám tuto situaci velmi akutně. Jsem ráda, že společnost PRO-BIO s.r.o., jež biomed pod značkou Albert Bio med květový dodala na trh, pozastavuje prodej předmětné šarže. Je to důkazem toho, že celou situaci řeší," sdělila Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců však musí rovněž konstatovat, že bohužel překvapivě v testu nezazněla informace, o jaké množství nepovolených látek se jednalo kvůli porovnání s konvenční produkcí. "Taková informace má vysokou vypovídací hodnotu a spotřebitel by ji jistě ocenil. Vím, jak těžké je dodržet předpisy pro produkci biomedu a jeho kvalitu, proto si med kupuji od našich sedláků, tam tuto garanci kvality najdu. V případě, že mě to zajímá, dozvím se také, kde jsou včelstva umístěna," uvedla Kateřina Nesrstová.
Požadavky na produkci biomedu jsou velmi náročné a komplexní. Pro stanoviště včelstev v ekologickém zemědělství (EZ) platí pevná pravidla. V okruhu tří kilometrů musí být zdroje nektaru a pylu složeny převážně z rostlin pěstovaných ekologickým způsobem a z divoce rostoucích rostlin, které nebyly chemicky ošetřovány, případně ošetřovány pouze přípravky povolenými pro EZ. Dále je nutno zajistit dostatečnou vzdálenost od všech nezemědělských zdrojů znečištění, které by mohly vést k zamoření, např. městská centra, dálnice, průmyslové oblasti, skládky, spalovny odpadů atd. Zamyslíme-li se nad hustotou osídlení a konvenční zemědělské výroby v České republice, dojdeme k závěru, že je velmi obtížné udržet včelstva bez přístupu na pozemky, které mohou být kontaminovány látkami, nepovolenými v EZ.

"Jistým řešením by mohlo být vytvoření bioregionů, tj. oblastí, kde by se na rozsáhlejším území hospodařilo pouze ekologickým způsobem, a tak by nemohlo dojít k nežádoucí kontaminaci. Takové řešení však předpokládá i politickou podporu, kterou navzdory proklamacím zatím postrádám," uzavřela Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Pro ekologické chovy včel je rovněž přísně stanoven způsob výživy. K přezimování je třeba včelstvům zajistit dostatečné zásoby medu z vlastní produkce a pylu. Umělá výživa je povolena, pokud je včelstvo ohroženo extrémními klimatickými podmínkami. Musí se skládat z medu pocházejícího z ekologického zemědělství. Výjimečně může kontrolní orgán v období špatných klimatických podmínek vyvolávajících cukernatění medu povolit použití cukrového sirupu nebo melasy pocházejících z ekologického zemědělství místo medu z ekologické produkce.

Za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců Sylva Horáková


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist